Portfel akcji 2014

life • 541 słów • 3 minuty czytania

Planowałem opracować ciekawe zestawienie roczne, które zawierałoby kilka interesujących wykresów i danych, ale ostatecznie z braku czasu i chęci, zdecydowałem się tylko na krótkie zbiorcze zestawienie danych. Bazując na kwartalnych moich podsumowaniach, wspomagając je krótkim komentarzem i przemyśleniami…

Swoje wyniki będę porównywał do sytuacji panującej na rynku, więc na początek dane na temat tego, jak główne indeksy na GPW się posuwały na przestrzeni minionego roku.

gpw-2k14

Ta wielka anomalia z indeksem małych spółek odbijającym znacznie od pozostałych indeksów może być bardzo zaskakująca.

Moje oba portfele prezentują bardzo odmienne od siebie wyniki.

pa-2k14

Ruchy w głównym portfelu akcji dawały całkiem dobre wyniki i to pomimo małych perturbacji związanych z konfliktem ukraińskim z przełomu lutego i marca. Maksimum wypadło na poziomie około 30%-ego zwrotu, ale finalnie wynik spadł do 1/3 tej wartości, zmniejszając wypracowane zyski. Problemy Vistal Gdynia dały o sobie znać w ostatnim kwartale. Ale chyba i tak udało mi się osiągnąć dobry wyniki w porównaniu do głównych indeksów notowanych na GPW.

Takiego szczęścia nie miałem w przypadku moich zabaw związanych z portfelem emerytalnym. Inna, odmienna taktyka, bardziej zbliżona do hybrydy - małych spekulacji oraz kupuj i trzymaj, licząc na dywidendę, trochę mogła rozczarować. Mimo długodystansowego zasięgu inwestycji w tym koszyku, wycena portfela na poziomie -30% jest zatrważająca. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy to również zjazd akcji społki Vistal Gdynia, której akcje dla mojego akcyjnego wycinka funduszu emerytalnego, niestety, zakupione zostały w najgorszym momencie, tuż na kwietniowej górce, do tego spadek kursu akcji Asseco CE zakumulował negatywny wynik.

Zastanawiałem się nad opracowaniem informacji o zmianach w alokacji portfela na poszczególne akcje oraz na zestawieniu w postaci listy najlepszych i najgorszych (zyskownych, stratnych) transakcji dokonanych w analizowanym okresie. Mogłoby to bazować np. na FIFO z danego okresu, aby nie wnikać w przeszłość, choć takie podejście mogłoby trochę zniekształcić wyniki takiej listy. Niestety, jak wspomniałem na początku, brak czasu, a później i chęci, z sukcesem mnie od tego odwlekły, a szkoda.

Przy okazji opracowywania wyników rocznych, zauważyłem pewien problem w mojej metodyce wyceny portfela. W obliczeniach brałem pod uwagę przepływy na koniec dnia, zgodnie z zasadami TWR. Chociaż jest to poprawne podejście, to wyniki mnie trochę zastanawiały i miałem pewne dziwne rozbieżności. Dlatego zdecydowałem się na nieco inny sposób, który traktuje przepływy występujące w danym dniu, jako cześć wyceny dnia poprzedniego. Pozwala to bardziej odzwierciedlać stan i zmiany wartości portfela w danym dniu (okresie). Przy takim podejściu w porównaniu TWR do JR wyniki obu metod mogłyby się że sobą pokryć (patrz: Metodyka wyceny portfela). Zaktualizowałem wszystkie kwartalne wyceny i wykresy zgodnie z tym nowym założeniem.

Na koniec mógłbym wspomnieć o jakiś planach i wnioskach, ale w tej chwili ciężko mi jest jednoznacznie się wypowiedzieć na ten temat. Skupienie się na analizie i ewentualnych zmianach w strategii na nowy rok byłoby uzasadnione. Może powinienem skupić się na spółkach dywidendowych? Zestawienie na bankierze propozycji dywidend za 2014 rok może być dobrym punktem startowym. Kiedyś planowałem skupić się głównie na spółkach dywidendowych, i nie za bardzo angażować się czasowo w inne aktywności na polskiej giełdzie. A może wręcz odwrotnie, powinienem szukać dobrych okazji i próbować coś na nich ugryźć? To są istotne pytania jakie przed sobą w tej chwili stawiam. Jak zawsze, niezależnie od tego co zrobię i jakie podejmnę decyzje, czas i osiągnięte wyniki bezlitosnie zweryfikują obraną drogę.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/