Dzieje Urzędu Radiotelegraficznego Babice-Boernerowo

Mój nowy niespodziewany nabytek książkowy zdobyty na wczorajszym Pikniku Naukowym.

Książka jest obecnie chyba największą publikacją na temat Radiostacji Babice. Przedstawia ona nie tylko historię transatlantyckiej radiotelegraficznej stacji nadawczej powstałej w początkach lat 20 XX wieku. Opowiada też o historii rejonu wokół stacji i obronnych działaniach wojennych prowadzonych w 1939 roku.

Publikacja opowiada nie tylko o historii, ale również o teraźniejszości i przyszłości tego zabytku techniki. O działalności stowarzyszenia i innych inicjatywach związanych z radiostacją Babice i próbie przywrócenia pamięci o tym miejscu.

Historia radiostacji Babice, czy sam fakt istnienia takiej instalacji w Polsce, jest zapewne dla większości Polaków ciągle nieznana. Ja sam od dawna miałem świadomość istnienia tej niebywałej konstrukcji. W zeszłym roku miałem też okazję odwiedzić Las Bemowski i zahaczyć o pozostałości fundamentów i ruiny Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Gdyby centrala przetrwała wojnę byłaby bezcennym zabytkiem i pewnie wylądowałaby na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jak jej bliźniacza stacja w Szwecji, którą okazjonalnie próbuję nasłuchiwać...

Książka wpadła w moje ręce całkiem niespodziewanie. Tak się złożyło, że pierwszym stoiskiem Na Pikniku Naukowym, na jaki trafiliśmy po wejściu bramą numer 2 był właśnie namiot C2 należący do Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza. A tam poza kilkoma ciekawymi eksponatami zainteresowała mnie niniejsza książka, która notabene znajdowała się na mojej liście pozycji wartych zdobycia.

Książkę otrzymałem w prezencie z prośbą o wsparcie finansowe Stowarzyszenia, co też dziś uczyniłem. A przy okazji zachęcam innych sympatyków polskiej techniki, niekoniecznie tej związanej w jakimś stopniu z radiem, do wsparcia tej ciekawej inicjatywy.

Może już za niedługo w miejscu ruin Centrali powstanie nowe Muzeum, a krótkofalowa stacja SPW Warszawa zabrzmi na fali 41m (7415kHz) ;)

Dodano @ 21.00

Nie udało mi się wykonać żadnych fotek z wizyty przy stoisku C2 (bo niestety nawet o tym nie pomyślałem), ale właśnie natrafiłem na nowy wpis Wojtka z Menuet UKF pod tytułem "Radiostacja Babice czyli radio na falach najdłuższych", który idealnie wypełnia tę lukę :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *