Retronics: Retro książki o Atari i 6502

tech, life • 347 słów • 2 minuty czytania

Ta notatka została oznaczona jako wymagająca dopracowania: fotki.
Zawartość wpisu może ulec zmianie, zatem zapraszam do ponownych odwiedzin w niedalekiej przyszłości :)

Jak już wiadomo po moim dzisiejszym tweecie, otrzymałem od Retronics dwie ciekawe retro-książki o Atari i procesorze 6502. Są to nowe wydania starych, ponad 30-letnich książek o tematyce komputerowej i informatycznej jakie w latach 80-tych w serii “Informatyka Mikrokomputerowa” wydał Stołeczny Ośrodek Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (SOETO).

[img]

Pierwszą reedycją Retronics był “Asembler 6502” autorstwa Jana Ruszczyca1 uzupełniony dodatkami o WUDSN i nieudokumentowanych rozkazach 6502. Książka ukazała się na przełomie 2016/17 roku i szybko się wyprzedała. Oryginale wydanie było pierwszym polskim podręcznikiem programowania w asemblerze i języku maszynowym procesora 6502. Książka dostarczała niezbędnej wiedzy i pomocy każdemu zainteresowanemu oprogramowaniem komputera wyposażonego w mikroprocesor 6502, które w tamtych latach były bardzo popularne w Polsce i na świecie…

Kolejna reedycja miała miejsce w 2017 roku, kiedy to ukazała się książka Wojciecha Zientary pt. “Poradnik Programisty Atari”2 z dodatkiem (50 stron) opisującym krok po kroku pisanie gry w asemblerze na przykładzie “1K ATASCII Blaster”. Ta kultowa pozycja była podręcznym kompendium wiedzy na temat Atari Basic i języka maszynowego. Z czasem stała się niezbędną częścią biblioteki każdego autora tworzącego programy na 8-bitowe komputery Atari…

Zespół Retronics wykonuje świetną robotę - zdobycie licencji/umowy, nowy skład i poprawienie wielu błędów z oryginału wymaga ogromu pracy. Książki drukowane są na papierze kredowym, mają szyte strony i wydawane są w twardej, laminowanej okładce. No i do tego pojawiają się ciekawe dodatki, których nie było w oryginalnych wydaniach. Wnosi to zupełnie nową jakość i przyjemność z czytania tych retro klasyków.

Tutaj z miejsca chciałbym podziękować Gynvaelowi, bo to dzięki jego wzmiance i pokazaniu tych książek w streamie z 25 stycznia, dowiedziałem się w ogóle o firmie Retronics i reedycjach tychże książek. To skłoniło mnie do rozpoczęcia polowania… które z czasem przyniosło rezultat. Natrafiłem na drugi dodruk i tak książki wpadły w moje łapska :)

Teraz oczekuję kolejnych ciekawych pozycji do retro biblioteczki od Jurka i jego ludzi z Retronics.


Przypisy

  1. Oryginalne wydanie SOETO pochodzi z 1987 roku, ówczesny nakład liczył tylko 1700 egzemplarzy. ↩︎

  2. Pierwsze wydanie ukazało się w 1987 lub 1989 roku (reedycja podaje rok 1987), niestety nie sposób znaleźć szerszych informacji o tej pozycji wydanej przez SOETO. ↩︎

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/