Newag, czy Energa, a może coś innego?

life • 772 słowa • 4 minuty czytania

Od kilu dni nosiłem się z zamiarem napisania tej notki, będącej rozwinięciem ostatniego mojego wpisu dotyczącego tematów około giełdowych i prostych strategii, bazujących głównie na IPO i dywidendach. Ciągle odkładając ten temat na później, a trochę się działo przez ten czas, miałem również trochę przebojów z rachunkami maklerskimi. Tak się składa, że dziś ostatni dzień na zapisy Energi (w sumie to już tylko jedna godzina pozostała na złożenie dyspozycji), przez co od samego rana w sieci huczy na ten temat, podobnie w moim czytniku RSS trochę się “zaświeciło”. Być może to mnie wreszcie jakoś trochę zmotywowało, aby się uzewnętrznić i przelać trochę swoich myśli, jak również podsumować ostatnie działania.

Newag na redukcji

Już wiemy, że stopa redukcji wśród transzy inwestorów indywidualnych wyniosła ponad 92%. Inwestorzy zgłosili zapotrzebowanie na akcje o łącznej wartości 510 milionów złotych. Zgaduję, że sukces PKP Cargo w znacznym stopniu przyczynił do tej sytuacji i takiego boomu na akcje nowosądeckiego producenta taboru kolejowego. W czwartek na debiucie się wszystko wyjaśni.

A ja zrezygnowałem z udziału w tej spółce, może nie z własnej nie przymusowej woli, ale tak się złożyło, że nie udało mi się wziąć udziału w IPO. Chyba nawet nie ma czego żałować, przy takiej redukcji ciekawe czy zwróciłyby się prowizje. Choć z drugiej strony planowałem wzbogacić portfel emerytalny w ramach nowo powstałego konta IKZE o akcje tejże spółki, biorąc pod uwagę, że kusi ciekawą stopą dywidendy…

Capital Park po przecenie

Nie udało się z Newagiem, to mam nadzieję, że uda się z Capitalem. Akcje wyceniono poniżej ceny maksymalnej, czyli na poziomie 6,50 zł, przy cenie maksymalnej wynoszącej 10 zł. W ramach rachunku IKZE złożyłem zapis na kilkadziesiąt sztuk - mały limit IKZE.

Branża deweloperka jakoś mnie nie kreci, nie bardzo byłem przekonany do tej inwestycji. Ale przez przygodę z IKZE i Newagiem, uległem pokusie. Z pozyskanych ~136 mln zł, firma chce przeznaczyć na dalszy rozwój projektów warszawskich oraz nowych przedsięwzięć, wiec myślę, że nie będzie tragedii.

Oczywiście zobaczymy co się wydarzy na debiucie, zaplanowanym na 13 grudnia, przydział papierów w środę.

Prywatyzacja Energi

Do północy trwają zapisy na akcje spółki energetycznej Energa dla inwestorów indywidualnych. Ja właśnie przed chwilą dokonałem zapisu na pakiecik 500 sztuk (nie ma sensu na więcej) akcji jednego z największych dystrybutorów energii w Polsce. Co ciekawe transza dla dużych inwestorów indywidualnych rozeszła się pierwszego dnia. Zatem spodziewamy się redukcji, ale na szczęście nie będzie takiej tragedii jak z Newagiem. Zasady akcjonariatu obywatelskiego preferują małych inwestorów i ewentualne odcięcie przy redukcji może dotknąć jedynie inwestorów przekraczających granicę, granicę którą niebawem poznamy. Podobnie jak cenę sprzedaży. A debiut na warszawskim parkiecie gdzieś w okolicach 11 grudnia.

Na tym IPO zarobić na pewno coś się da, oczywiście nie będzie to powtórka PKP Cargo, pytanie jak to rozegrać. Z fundamentalnego punktu widzenia, o którym wszędzie piszą w sieci, strategia dywidendowa może być ciekawa - coroczny poziom dywidendy w wysokości 92% zysku netto. Z drugiej strony dochodzi wiele głosów, mówiących, że akcje i wycena jest przewartościowana…

Dziś moje feedy rozgrzały ciekawe wpisy na temat Energi, o czym wspomniałem we wstępie. Dokonały tego APPFunds i Metafinanse, kolejno Energa - czy warto? Pora na ostateczną decyzję oraz Wchodzę w Energę za 10 000 zł, gdzie można nieco szerszego widoku i głębszej analizy zaznać.

I co dalej?

Zastanawiam się nad następnym posunięciem, planem i strategią na najbliższe dni. Akcji Capital Park pozbędę się na debiucie, co do Energi to na pewna cześć akcji też wyleci, a cześć może zostawię w ramach strategii dywidendowej, chociaż ostateczne posunięcia mogą być różne, zależne od sytuacji panującej na rynku.

Początkowo planowałem zakup Newag-a na swoim dbMaklerze, ale plany walnęły w łeb, wiec chociaż chciałem zdywersyfikować portfel, i Newag w ramach IKZE a Energe na dbMaklerze, ale to również szlak trafił. Ostatecznie wylądowałem z Capital Parkiem na IKZE i Energą na eMaklerze. A wszystko to dzięki akcjom i przeżyciom towarzyszącym przy zakładaniu rachunku maklerskiego, o których następnym razem, może jutro ;)

Co nasz jeszcze czeka?

Do końca roku zaplanowano jeszcze kilka debiutów. Wspomnę tylko z nazwy, nie chce za bardzo się rozwijać, sam, z braku czasu nie dokonałem żadnej oceny, ani analizy, i póki co nie biorę ich pod uwagę.

Na giełdę wchodzą dwie spółki z branży stalowej, kolejno MPO będące na polskim rynku liderem w produkcji zimnogiętych profili stalowych oraz Vistal Gdynia SA, spółka dominująca Grupy Vistal, będącej wiodącym producentem konstrukcji stalowych w Polsce.

Największy producent sprzętu AGD w Europie, firma Gorenje, notowana na giełdzie w Lubljanie, chce wejść na warszawski parkiet, tuz przed samym końcem roku. Debiut przygotowywany na 30 grudnia, przy cenie maksymalnej €4,31. Zapisy dla inwestorów detalicznych otwarte będą w dniach 6-11 grudnia.

Coś jeszcze sie gdzieś przewijało, ale mi umkneło :)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/