XMPP/Jabber czy Tlen?

Zaintrygował mnie pewien komentarz w dyskusji o komunikatorach (a może było to jakieś luźne wtrącenie w innym miejscu), na który natrafiłem niedawno gdzieś w sieci, brzmiący, że

prawdziwi informatycy używają Jabbera, a nie Tlenu :)

Wypowiedziany pół-żartem, pół-serio, z większym lub mniejszym wyczuciem sarkazmu. Z tym stwierdzeniem możną się zgodzić lub nie, zależy kogo zapytamy... Nie mniej jest to dobry moment na wtrącenie mojego krótkiego zdania w tym temacie.

Niezaprzeczalnym faktem jest że otwarty protokół XMPP/Jabber staje się de facto standardem komunikacyjnym w sieci. Co oczywiście nie znaczy, że wszyscy chętnie z niego korzystają, a użytkownicy zamkniętych sieci przechodzą na jasną stronę mocy itd... Bo to jednak wielka szkoda, że protokół nie zdobywa większej popularności i zasięgu wśród szarych mas internautów.

Ja sam korzystam z sieci Jabber/XMPP, choć co prawda Psi nie jest moim głównym narzędziem komunikacyjnym. Obecnie najczęściej używam oczywiście Tlena. Sądząc po moich ostatnich wpisach tutaj na dev blogu wokół tworzenia wtyczek do tego IM-a, nie powinno to być wielkim zaskoczeniem. Nie ukrywam, że mnie ostatnio trochę to wciągnęło ;)

No więc, czemu częściej wybieram komunikator Tlen.pl zamiast Jabbera? Głównie z powodu zasięgu w Polsce i przyjaznego klienta. Na pewno gdybym znalazł komunikator do obsługi XMPP, tak łatwy i przyjazny jak Tlen, to sytuacja pewnie byłaby zupełnie inna.

Coś w tym musi być skoro nawet sam Smoku napisał kiedyś o Tlenie:

Tlen jest bardzo dobrym komunikatorem.
Gdyby dorobił się porządnej wtyczki obsługującej XMPP co najmniej na poziomie obsługi Tlen'u, to miałbym wreszcie komunikator jabberowy godny polecenia znajomym użytkownikom Windows.

Do tego dochodzi jeszcze w moim przypadku obsługa sieci Tlen w jabberowym lub innym kliencie. Nawet najlepsze transporty i pluginy nie wykorzystują w pełni możliwości tej sieci...

Ciekawostką jest fakt, że Tlen wywodzi się z jabberowej rodzinny. Nie jest z nią kompatybilny ani utożsamiany, bo w końcu to zamknięta sieć z szeregiem różnych modyfikacji. Taka wczesna wersja standardu równolegle rozwijana pod patronatem o2.pl z ściśle dostosowaną do nich funkcjonalnością... ahh i te wspaniałe reklamy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *