Strona MajIRC-a

tech • 245 słów • 2 minuty czytania

Pracuję nad MajIRCem, ostatnio może trochę mniej nad samą główną aplikacją (jeśli można to w ogóle nazwać aplikacją), ale staram się jak najprędzej uruchomić jakąś wersję beta :)

A tymczasem dziś w nocy powstała strona projektu. Dostępna jest aktualnie/tymczasowo (a może docelowo nawet zostanie tam) pod tym adresem. Będzie rozwijana razem z projektem…

W bieżącej wersji jest to bardzo prosta konstrukcja oparta na plikach tekstowych. Nie chciałem robić statycznej strony, aby wszelkie zmiany wyglądu i szablonu nie pociągały przemielenia wszystkich podstron. Także można powiedzieć, że dane zostały oddzielone od widoku.

Każdy artykuł/podstrona identyfikowana jest po nazwie działu, w którym się znajduje i numerze strony, co stwarza unikalną nazwę pliku (np. projekt_1.txt). Dodatkowo w osobnym pliku znajduje się menu danego działu (np. m_projekt.txt). Pliki zawierają odpowiednio sformatowaną treść w HTML-u. Taka prosta i maksymalna modularyzacja.

Punktem wejścia na stronę jest standardowy index.php, którego pierwsze około 30 linijek kodu to logika, a dalej zwykły HTML strony w formie szablonu. Kod na podstawie parametrów ustala jakie pliki należy załadować i wypluwa ich zawartość w odpowiednich miejscach strony.

Dodałem sobie też prosty, jedno plikowy “Panel”, który listuje pliki i pozwala na ich edycję. Dzięki temu nie muszę pakować się na serwer przez FTP przy każdej zmianie na stronie.

W sumie to mógłbym powiedzieć od razu, że to taka jedna wielka (mała) prowizorka, ale działa i na razie musi wystarczyć. Może kiedyś coś się zmieni. A teraz czas wracać do dalszej pracy nad moim fajnym klientem IRC-a… fajna zabawa :)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/