MajIRC w Perlu?

tech • 353 słowa • 2 minuty czytania

Mam problem, potrzebuję na serwerze PHP działające jako CGI, a nie jako moduł Apache’a jak jest to do tej pory. Mam 2 wyjścia z tego problemu, albo reconfig serwera na Debianie, kompilacja źródełek lub coś tam jeszcze, żeby PHP ruszyło pod konsolą, albo przepisać fragmenty kodu, bramkę (majircs.php i dodatkową klasę) w Perlu…

Chyba jednak wybiorę Perla :)

Dawno miałem się zagłębić w ten język, teraz przynajmniej będzie większa motywacja, bo jest to (bramka majirc’a) potrzebne na już, żeby jak najszybciej uruchomić na serwerze MajIRC-a w wersji beta.

Perla stworzył Larry Wall, język ten jest tak zaprojektowany, żeby był raczej praktyczny w użyciu niż elegancki. Nazwę można rozwinąć, jak podaje jego twórca, jako Practical Extraction and Report Language. Przez niektórych przeciwników skrót Perl jest interpretowany jako Pathologically Eclectic Rubbish Lister ;)

W man’ie perla można wyczytać:

Perl jest językiem interpretowanym, optymalizowanym do skanowania dowolnych plików tekstowych, wyciągania z nich informacji i drukowania raportów opartych na tych danych. Jest też dobrym językiem dla wielu zadań zarządzania systemem. Język miał w założeniach być raczej praktyczny (łatwy, efektywny, kompletny) niż? piękny (mały, elegancki, minimalny).

Na pierwszy rzut oka, kod wygląda trochę strasznie i skomplikowanie, ale to tylko pierwsze wrażenia i pozory. Jak podaje sam autor, Perl łączy najlepsze właściwości języków C, sed, awk i sh… Historycy jezyków zauważą także pozostałości csh, Pascala, a nawet BASICa-PLUS ;)

Perl jest jednym z najczęściej stosowanych interpretowanych języków skryptowych w systemach kompatybilnych z systemem Unix. Często określany jest jako “Uniksowy scyzoryk z piłą łańcuchową”.

Suidowane skrypty Perla są bezpieczniejsze niż programy w C, dzięki mechanizmowi śledzenia przepływających danych, który eliminuje wiele głupich dziur w bezpieczeństwie.

W man-ie też znalazłem motto Perla: “Istnieje więcej niż jeden sposób by to zrobić”. Jak się później dowiedziałem od Neutrinki jest to raczej motto ASM, niż Perla :P Na Wikipedii podają coś w stylu: “Perl pozwala, by rzeczy łatwe pozostały łatwymi, a trudne były możliwe”.

W man’ie znajduje się też ciekawy fragmencik opisujący programistów:

Trzy główne cnoty programisty to Lenistwo, Niecierpliwość i Pycha. Sprawdź w “książce z wielbłądem” dlaczego (L.Wall, T.Christiansen, R.L.Schwartz - Programmming Perl, O’Reilly & Associates, 1996; wyd.polskie 1999).

Nic dodać, nic ująć…

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/