MajiRC w Perlu?

Mam problem, potrzebuję na serwerze PHP działające jako CGI, a nie jako moduł Apache’a jak jest to do tej pory.
Mam 2 wyjścia z tego problemu, albo reconfig serwera na Debianie, kompilacja źródełek or coś tam jeszcze, żeby php ruszyło pod konsolą, albo przepisać fragmenty kodu, bramkę (majircs.php i dodatkową klasę) w Perlu

Chyba, wybiorę Perla :)

Dawno miałem się zagłębić w ten język, teraz przynajmniej będzie większa motywacja, bo jest to (bramka majirc’a) potrzebne na już, żeby jak najszybciej uruchomić na serwerze MajIRCa w wersji beta.

Perla napisał Larry Wall, język ten jest tak zaprojektowany, żeby był raczej praktyczny w użyciu niż elegancki. Nazwę można rozwninąc, jak podaje jego twórca, jako Practical Extraction and Report Language.
Przez niektórych przeciwników skrót Perl jest interpretowany jako Pathologically Eclectic Rubbish Lister ;)
Na pierwszy rzut oka, kod wygląda trochę strasznie i dosyć skomplikowanie, ale to tylko pierwsze wrażenia i pozory.

W man’ie perla można wyczytać:

Perl jest językiem interpretowanym, optymalizowanym do skanowania dowolnych plików tekstowych, wyciągania z nich informacji i drukowania raportów opartych na tych danych. Jest też dobrym jezykiem dla wielu zadań zarządzania systemem. Jezyk miał w założeniach bya raczej praktyczny (łatwy, efektywny, kompletny) niż? piekny (mały, elegancki, minimalny).

Jak podaje sam autor, Perl łączy najlepsze właściwości jezyków C, sed, awk i sh… Historycy jezyków zauważą także pozostałości csh, Pascala, a nawet BASICa-PLUS ;) 

Perl jest jednym z najczęściej stosowanych interpretowanych języków skryptowych w systemach kompatybilnych z systemem Unix. Często określany jest jako „Uniksowy scyzoryk z piłą łańcuchową”.

Suidowane skrypty Perla są bezpieczniejsze niż programy w C, dzieki mechanizmowi śledzenia przepływających danych, który eliminuje wiele głupich dziur w bezpieczenstwie.

W manie też znalazłem motto Perla: „Istnieje więcej niż jeden sposób by to zrobić”. Jak się później dowiedziałem od Neutrinki jest to raczej motto ASM, niż Perla :P Na Wikipedii podają coś w stylu: Perl pozwala, by rzeczy łatwe pozostały łatwymi, a trudne były możliwe.

Czas coś skrobnać w perlu :P

W man’ie był tez ciekawy fragmencik :)

Trzy główne cnoty programisty to Lenistwo, Niecierpliwość i Pycha. Sprawdź w „książce z wielbłądem” dlaczego (L.Wall, T.Christiansen, R.L.Schwartz – Programmming Perl, O’Reilly & Associates, 1996; wyd.polskie 1999).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *