Protokół Tlen.pl

tech • 172 słowa • 1 minuta czytania

W wolnych chwilach skrobię sobie dokument opisujący protokół komunikatora Tlen.pl. Taka nieoficjalna dokumentacja tego protokołu ;)

Czemu i w jakim celu? Fragment z Preface powinien odpowiedzieć na to pytanie:

Pomysł na stworzenie dokumentu opisującego protokół komunikatora Tlen.pl zrodził się już dawno. W czasach powstawania pierwszej class.tlen.php, czyli gdzieś początki 2006 roku, znów się odrodził. Pracując nad wspomnianą klasą, obsługującą protokół Tlena w php, a także tworząc pluginy dla tego komunikatora, nie raz trzeba było “podsłuchać” klienta, aby uzyskać wymagane dane dotyczące jego protokołu.

Gdy takich “potrzeb” się mnożyło, niewygodne stawało się szperanie po plikach źródłowych w poszukiwaniu danej informacji, czy kolejne “szpiegowanie” pakietów klienta. Właśnie, aby tego uniknąć zrodziła się idea stworzenia niniejszego dokumentu, gdzie wszystkie informacje dotyczące protokołu komunikacyjnego komunikatora Tlen.pl znalazłyby się w jednym miejscu, łatwo dostępne i przystępnie opisane ;)

Najtrudniej jest zawsze zacząć, ale po kilku rozdziałach też czasem odechciewa się kontynuacji, czy rozpoczynania kolejnego rozdziału. Tak to bywa z dokumentacjami i manualami. Do tej pory nic nie napisałem dla class.tlen.php, a dokumentacja już od dawna była zapowiadana.

Komentarze (2)

kdj avatar
kdj
20061207-152236-kdj

Opis protokołu był swego czasu dołączony do (chyba) TleenX. Był całkiem przyjemny. Lepiej byś opisał proto chatu na tlenie.

MalCom avatar
MalCom
20061207-154614-malcom

Lepiej byś opisał proto chatu na tlenie.

Czaty w Tlenie są częścią jego protokołu, więc chyba logiczne, że będą opisane (kiedyś) :P

Mówię tutaj o całym protokole, a nie tylko o głównych podstawach komunikacji typu wiadomość, rozmowa ;)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/