class.tlen.php v1.0

tech • 430 słów • 3 minuty czytania

Przez awarię sprzętu, jaka mnie ostatnio nawiedziła, nieco się opóźniła prezentacja pierwszej wersji class.tlen.php. Planowane wydanie było bodajże w sobotę, ale dzień wcześniej zjarał się stacjonarny i dopiero teraz mogę wszystkich poinformować, że ukazała się pierwsza wersja klasy PHP obsługującej protokół Tlena ;)

Aktualnie do czasu powstania oficjalnej strony projektu kod źródłowy dostępny jest tutaj. Pewnie kod nie został jeszcze oczyszczony z większości błędów, ale takie dopiero pojawiają się przy wykorzystywaniu i pisaniu jakiegoś skryptu go wykorzystującego, więc o wszystkich błędach i spostrzeżeniach proszę informować.

Obszerny manual, dokumentacja i przykłady są w planach. Trochę czasu potrzeba na to, aby wszystko ładnie wyglądało. Manual będzie dostępny dla wszystkich i każdy będzie mógł (chyba) w nim zamieścić swój fragment czy opis. Planuję to postawić na dokuWiki, a później po jako takim skompletowaniu i odpowiednim sformatowaniu manuala, opublikować go wraz z oficjalną aktualną wersją klasy. Co przy nowszych wersjach będzie fajne, bo każda wersja będzie posiadać własną wersję dokumentacji. To na razie plany, które muszą się szybko przerodzić w działania :)

Jeszcze jedna uwaga. Klasa jest podobna do wersji jabberowej (class.jabber.php), bo na niej się wzorowałem, ale większość funkcji mimo iż posiada identyczne nazwy i spełnia identyczne funkcje, to klasy nie są ze sobą kompatybilne. Przeważnie różnią się argumentami w funkcjach oraz ich kolejnością. Jest tak dlatego, ponieważ chciałem stworzyć klasę dostosowaną ściśle do protokołu Tlena, nie uwzględniając kompatybilności z jabberową wersją. Może to trochę wydawać się błędem, ale tak zrobiłem.

Zresztą o2 też zmasakrowało Jabbera swoją modyfikacją, którą później okrzyknięto Tlenem :P

Powstał też pierwszy projekt wykorzystujący to moje nowe dzieło. Jest nim bot Wikipedius, coś al’a wiki@jabber.autocom.pl dla Tlena. Wystarczy dodać kontakt wikipedius@tlen.pl do rostera i ma się łatwy dostęp do zasobów polskiej Wikipedii wprost przez Tlena :)

Przy pisaniu Wikipediusa bardzo wiele się zmieniło w samym kodzie klasy i poprawiono wiele błędów, jakie w czasie prac się pojawiły, a które pewnie by nie zostały wyłapane przed napisaniem jakiegokolwiek skryptu opartego na class.tlen.php. Kończąc prace nad pierwszą wersją i prowadząc w tym samym czasie, równolegle prace nad Wikipediusem, zaoszczędziłem wiele czasu na analizowanie i różne sposoby rozwiązania wielu napotkanych problemów.

Podziękowania należą się kilku osobom, mianowicie:

  • Trenowi, który jeszcze w czasie planowania tego projektu podzielił się swoimi spostrzeżeniami…
  • Kaworu za cierpliwość jaką posiadał w czasie kilku naszych rozmów i moich (nie zawsze logicznych) pytań o protokół Tlena i Jabbera :)
  • Neutrince za podsunięcie rozwiązania problemu z nadzorowaniem połączenia z serwerem…
  • i innym osobom, które w jakiś sposób świadomy lub nie przyczynili się do wydania pierwszej wersji klasy.

Na forum ekipa.tlen.pl pojawił się wątek dotyczący class.tlen.php. Na projects.malcom.pl dostępna jest strona projektu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/