MalDevBlog 2.0

tech, life • 356 słów • 2 minuty czytania

Wreszcie mogę oficjalnie przedstawić nową odsłonę mojego MalDevBloga. Nowy design to nowe możliwości. Od kilkunastu dni, w wolnych chwilach, męczyłem się aby wszystko dobrze zgrać i chyba mi się to udało. Nie będę zbyt dużo pisał, wszystko ładnie już widać na żywo ;)

Nowy szablon MalExtreme w kilku miejscach wykorzystuje Ajaxa. Co razem z odpowiednim rozplanowaniem elementów bloga, pozwoliło zaoszczędzić (w porównaniu do starej wersji) na stronie głównej ponad połowę zapytań do bazy i skrócić dwukrotnie czas generacji. A to chyba dobry wynik. Dodatki mogą zaciągać swoje dane już po załadowaniu i wyświetleniu strony.

Takie zabiegi przyspieszają generowanie strony i tym samym jej pobranie. Tak, więc wersja 2.0 dev-bloga wymaga JavaScriptu do korzystania z pełni dobrodziejstw oferowanych przez MalDevBloga. Ale Ci, którzy z jakiś powodów mają wyłączoną obsługę JSa, także mają pełną swobodę i nie ma żądnych problemów utrudniających korzystanie ze stronki. Jedynie w Panelu większość rzeczy nie będzie dostępna, ale dzięki stronie Archiwum, mają również dostęp do pełnego archiwum bloga podzielonego według daty publikacji.

Przy okazji przesortowałem i otagowałem wszystkie wpisy…

Jestem świadomy tego, że jest jeszcze zapewne kilka błędów, niektóre wynikające z błędów przeglądarek (m.in. problem tła w formularzu komentarza pod Firefoxem i Operą oraz brak obsługi szybkiego wstawiania tagów w komentarzach w przeglądarce Safarii), a inne nie zostały jeszcze wykryte ;)

W czasie prac nie przejmowałem się zbytnio semantyką kodu… tak wiem, że kilku “specjalistów” może się do tego doczepić… szczególnie, że menu, linki w Panelu (i inne rzeczy) nie są zbudowane na listach, etc.

No ale nie chciałem spędzać za dużo czasu na generowaniu masy kodu CSS tylko po to, aby osiągnąć zamierzone efekty, które mogłem uzyskać prostszymi metodami. Możliwe, że kiedyś to poprawię. Poza tym strony robi się nie dla webmasterów a dla mas dumnie zwanych “Internautami”, a ich nie interesuje, że to działa w taki, a nie inny sposób. Dla nich ważny jest ostateczny wynik i wygląd całościowy strony. Innym dodatkowym argumentem w tej rozgrywce może być przez to mniejsza dostępność strony dla osób korzystających z rożnych środków pomocy (niepełnosprawni), ale czy syntezator przeczyta bold czy strong?

To chyba na tyle, jak coś jeszcze się mi przypomni to dodam :P

Komentarze (5)

tasza avatar
tasza
20060802-100730-tasza

Ładne :)

Hmm, ja teraz nad designem aplikacji siedzę…
i jakiś potworek mi ciągle wychodzi….
ale to nic, potworka też można polubić.

pa,
n.

amarok avatar
amarok
20060802-154038-amarok

bardzo fajny styl… rewelka :]

Rahuene avatar
Rahuene
20060804-001604-rahuene

Wyjebane w kosmos rany boskie Stworzyles boski styl ziooom :)

pozdro.

Fanatyk avatar
Fanatyk
20060805-094333-fanatyk

Styl zajedwabisty tylko w okolicy okna komentarza strasznie dużo tekstu napakowane - wizualnie to jakoś średnio wygląda. Ale strona gł. z wpisami - wypas.

degsterr avatar
degsterr
20060911-195104-degsterr

No Mal :D

Bardzo bardzo dobra robota! Nic dodać nic ująć! Robi ogromne wrażenie!

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/