IBM PC ma już 25 lat

tech • 193 słowa • 1 minuta czytania

Dzisiaj komputer PC opracowany przez IBM-a obchodzi swoje 25 urodziny ;)

12 sierpnia 1981 roku, firma IBM zaprezentowała i wprowadziła do masowej produkcji pierwszą maszynę PC. Przez wielu uważane jest to za moment przełomowy, w którym to komputery trafiły “pod strzechy” - do domów, małych firm i instytucji. Zdarzenie to rzeczywiście zapoczątkowało nową erę informatyzacji społeczeństwa.

Model 5150, jako pierwszy komputer wprowadzony do sprzedaży przez firmę IBM, wyposażony był w 16-bitowy procesor Intel 8088, o częstotliwości taktowania 4,77 MHz i posiadał 16 kB pamięci RAM z opcją rozbudowy do 640 kB. Sprzęt ten nie posiadał dysku twardego, używane były (również wynalezione przez IBM) dyskietki 5,25" o pojemności “aż” 180 kB :)

Opracowanie systemu operacyjnego zlecone zostało mało wówczas znanej firmie Microsoft, należącej do 25-letniego, niedoszłego absolwenta Harvardu, Wiliama III Gatesa. Tak powstał system MS-DOS i jego bliźniaczy brat PC-DOS. IBM PC w chwili wejścia na rynek (w sierpniu 1981 wprowadzono 2000 egzemplarzy) sprzedawany był w cenie 2880 dolarów. Do tego, potencjalny klient dopłacić musiał niemal 1500 dolarów za tekstowy monitor MDA (Mono Display Adaptor).

Pełniejsza i “cała” historia komputera PC bardzo fajnie została przedstawiona na IDG.pl w artykule 25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/