Dziwna zmienna sesyjna

Dziś trochę się namęczyłem szukając pewnego błędu w jednym z projektów PHP-owych...

Błąd dość poważny, bo nie można było się zalogować do panelu administracyjnego użytkownika. I jeszcze dosyć nietypowy, bo na localhoście wszystko grało, działało i buczało, a na serwerze docelowym, po zalogowaniu przekierowywało dalej na formularz logowania :/

Analiza kilku plików projektu jak i poprawianie różnych fragmentów kodu nie przynosiły wymaganego rezultatu. Dopiero po czasie "męczarni" doszedłem do wniosku, że zmienna sesyjna przekazującą wartość id usera jest pusta.

Pomyślałem, jak może być pusta skoro jest poprawnie inicjonowana i przypisywana odpowiednią, wymaganą wartością... a do tego na localu wszystko poprawnie działa. Wyświetliłem sobie zawartość tablicy $_SESSION i faktycznie $_SESSION['id'] jest puste:

Array
(
    [logged] => yes
    [id] => 
    [user_login] => user
)

Heh, zmieniłem id na user_id i zaczęło działać, więc błąd leży po stronie docelowego serwera. Taki mały szczegół, nigdzie (chyba) nie odnotowany, narobił mi problemów i zjadł trochę czasu na jego zlokalizowanie... zlokalizowanie w prawidłowym, funkcjonalnym kodzie.

Ciekawi mnie to, czemu akurat na tym serwerze wystąpił ten problem. Czy może jest coś źle skonfigurowane? Albo, jeśli to "sprawa bezpieczeństwa" czy nie można było gdzieś podać do wiadomości publicznej, że taka i taka nazwa zmiennej sesyjnej jest zabroniona, albo coś innego...

One thought on “Dziwna zmienna sesyjna”

  1. Marcin, myślę, że to błąd u nich, zauważyleś na wszystkich serwerach robili upgrade baz danych 5, no i tak gonili, że śmiało możesz to puścić w eter… ktoś możliwe, że nie wszyscy, ale pomożesz, ja kiedyś miałem podobną sytuację, ale AMD był szybszy i wysłał meila z poprawką ;) czyli też byłem pierwszy chyba ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *