Pomarańczowa ikonka RSS

W nowej wersji testowej Opery powrócono do starej ikonki RSS. Jak czytamy w notce informacyjnej o wydaniu tejże wersji testowej u quirisa, Mozilla „wymaga” zawarcia porozumienia w sprawie używania pomarańczowej ikonki kanałów RSS. Zatem Opera Software do czasu podpisania porozumienia rezygnuje z stosowania pomarańczowej ikonki.

Microsoft stosowne porozumienie w tej sprawie zawarł z Mozilla Copr. w grudniu ubiegłego roku. Informacje o wykorzystaniu ikonki Firefoxa pojawiły się w połowie grudniu na oficjalnym blogu IE.
Dawno już, ale nadarzyła się okazja, więc co nieco wspomnę na ten temat :)

MS chciał zastosować w IE7 swoje ikonki, które nawet zaprezentował światu, propozycje te można zobaczyć tutaj.
Mimo to koncern zdecydował się na współpracę, aby ułatwić użytkownikom identyfikację kanałow RSS i utrzymać pewną standaryzację wyglądu interfejsu przeglądarek.
Jak tłumaczą sami przedstawiciele Microsoftu:

Uznaliśmy, że w najlepszym interesie użytkowników jest ustalenie pewnego standardu oznaczania opcji związanych z wątkami RSS.

Pomarańczowa ikonka pojawi się na pasku IE7, tak jak w Firefoxie, za każdym razem, gdy wyświetlana będzie strona wyposażona w wątki RSS.

Jane Kim, szef zespołu odpowiedzialnego za implementację RSS w IE7, twierdzi:

To nie pierwszy przykład naszej współpracy z zespołem Mozilli. Naszym celem jest wymiana pomysłów i tworzenie pewnych standardów w świecie przeglądarek. Na pewno współpraca taka będzie kontynuowana.

Miło słyszeć takie słowa, choć ciekawie jak bardzo odzwierciedlają one realne stosunki obydwu rywali.

Miejmy nadzieje, że wkrótce Opera dołączy do swoich konkurentów, użzywających Mozillowskiej pomarańczowej ikonki :P

Dodano 16/06/2006 @ 03:50

W nowym, testowym buildu Opery, wydanym wczoraj ponownie zaimplementowano pomarańczową ikonkę kanałów RSS. Rozmowy pomiędzy Opera Software a Mozillą widocznie zostały zakończone pomyślnie.
Dodatkowo Mozilla przygotowywuje nowe zasady użytkowania pomarańczowej ikonki.

Jedno przemyślenie nt. „Pomarańczowa ikonka RSS”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *