Pomarańczowa ikonka RSS

tech • 254 słowa • 2 minuty czytania

W nowej wersji testowej Opery powrócono do starej ikonki RSS. Jak czytamy w notce informacyjnej o wydaniu tejże wersji u quirisa, Mozilla “wymaga” zawarcia porozumienia w sprawie używania pomarańczowej ikonki kanałów RSS. Zatem Opera Software do czasu podpisania porozumienia rezygnuje z stosowania pomarańczowej ikonki.

Microsoft stosowne porozumienie w tej sprawie zawarł z Mozilla Copr. w grudniu ubiegłego roku. Informacje o wykorzystaniu ikonki Firefoxa pojawiły się w połowie grudniu na oficjalnym blogu IE. Początkowo MS chciał zastosować w IE7 swoje ikonki, które nawet zaprezentował światu - propozycje te można zobaczyć tutaj.

Ostatecznie jednak koncern zdecydował się na współpracę, aby ułatwić użytkownikom identyfikację kanałów RSS i utrzymać pewną standaryzację wyglądu interfejsu przeglądarek. Jak tłumaczą sami przedstawiciele Microsoftu:

Uznaliśmy, że w najlepszym interesie użytkowników jest ustalenie pewnego standardu oznaczania opcji związanych z wątkami RSS.

Pomarańczowa ikonka pojawi się na pasku IE7, tak jak w Firefoxie, za każdym razem, gdy wyświetlana będzie strona wyposażona w kanały RSS.

Jane Kim, szef zespołu odpowiedzialnego za implementację RSS w IE7, twierdzi:

To nie pierwszy przykład naszej współpracy z zespołem Mozilli. Naszym celem jest wymiana pomysłów i tworzenie pewnych standardów w świecie przeglądarek. Na pewno współpraca taka będzie kontynuowana.

Miło słyszeć takie słowa, choć ciekawe jak bardzo odzwierciedlają one realne stosunki obydwu rywali.

Miejmy nadzieję, że wkrótce i Opera dołączy do swoich konkurentów, używających mozillowej pomarańczowej ikonki :)

[dodano 2006-06-16 03:50]

W nowym, testowym buildu Opery, wydanym wczoraj ponownie zaimplementowano pomarańczową ikonkę kanałów RSS. Rozmowy pomiędzy Opera Software a Mozillą widocznie zostały zakończone pomyślnie. Dodatkowo Mozilla przygotowuje nowe zasady użytkowania pomarańczowej ikonki.

Komentarze (1)

Derbeth avatar
Derbeth
20060613-132107-derbeth

Forza Opera! :P

Mnie się zawsze bardziej podobała Operowa ikonka niż ten pomarańczowy potworek.

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/