Ajax i meebo

tech • 175 słów • 1 minuta czytania

Dziś całkiem przypadkiem znalazłem klienta Jabbera i nie tylko (ICQ, MSN, Yahoo…) w wersji webowej, wykorzystującej technologię Ajax. Bardzo fajne to jest, wygląda tak jak zwykły klient i posiada jego podstawowe funkcje. Polecam wszystkim do przetestowania Meebo.

AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) w szybkim i prostym tłumaczeniu jest połączeniem kilku technologii webowych (HTML, XHTML, JavaScript, DOM, XML, XSLT i XMLHttpRequest), wykorzystywanych razem do stworzenia aplikacji sieciowych. W ramach modelu Ajax można dokonywać szybkich aktualizacji w interfejsie aplikacji bez potrzeby przeładowywania strony w przeglądarce.

Chyba powinienem kiedyś się bliżej zainteresować Ajaxem, bo daje on wiele ciekawych możliwości. Można by się pokusić o stworzenie Tlena na wzór Meebo ;) Ale to póki co daleka droga… najpierw trzeba się oswoić z tym Ajaxem…

[dodano 2006-02-18 04:06]

Warto wspomnieć, że technologia AJAX stworzona została przez Microsoft m.in. na potrzeby usług Outlook Web Access serwera Exchange 2000. Została jednak bardzo szybko podchwycona przez jego konkurentów, m.in. Google i IBM. Szybka popularyzacja AJAX wiąże się z trendem polegającym na oferowaniu oprogramowania jako usługi WWW, co się bardzo nasiliło w ostatnim czasie.

Komentarze (1)

chester :] avatar
chester :]
20060306-161957-chester

apropos AJAX’a - właśnie parę dni temu jakaś debilna mała firma opatentował go i jeszcze parę innych rzeczy. tak więc nie wiadomo co teraz z ajaxem. Wymagana licencja może opóźnić jego dalszy rozwój.

pozdr, ches

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/