Ajax i meebo

Dziś całkiem przypadkiem znalazłem klienta Jabbera i nie tylko (ICQ, MSN, Yahoo...) w wersji www, wykorzystującej technologię Ajax. Bardzo fajne to jest, wygląda tak jak zwykły klient i posiada podstawowe funkcje. Polecam wszystkim do przetestowania Meebo.

meebo

AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) w szybkim i prostym tłumaczeniu jest połączeniem kilku technologii webowych (HTML, XHTML, JavaScript, DOM, XML, XSLT i XMLHttpRequest), wykorzystywanych razem do stworzenia aplikacji sieciowych. W ramach modelu Ajax można dokonywać szybkich aktualizacji w interfejsie aplikacji bez potrzeby przeładowywania strony w przeglądarce.

Powinienem chyba się też zainteresować kiedyś bliżej Ajaxem i nim się odpowiednio zająć, bo daje on wiele ciekawych możliwości. Można by się pokusić o stworzenie Tlena na wzór Meebo ;) Ale to póki co daleka to droga... najpierw oswoić się z Ajaxem trzeba by było...

Dodano 18/02/2006 @ 04:06

Technologia AJAX stworzona została przez Microsoft m.in. na potrzeby usług Outlook Web Access serwera Exchange 2000. Została jednak bardzo podchwycona przez jego konkurentów, m.in. Google i IBM. Szybka popularyzacja AJAX wiąże się z trendem polegającym na oferowaniu oprogramowania jako usługi WWW, co bardzo się nasiliło w ostatnim czasie.

One thought on “Ajax i meebo”

  1. apropos AJAX’a – właśnie parę dni temu jakaś debilna mała firma opatentował go i jeszcze parę innych rzeczy. tak więc nie wiadomo co teraz z ajaxem. Wymagana licencja może opóźnić jego dalszy rozwój.

    pozdr, ches

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *