Plugins in MalDevBlog

W ciągu kilku ostatnich dni wpakowałem do DevBloga kilka fajnych pluginów, które były mi potrzebne i w jakimś stopniu poprawiły jego funkcjonalność oraz estetykę. Zaimplementowałem kilka wtyczek, m.in. dodających nowe funkcje ułatwiające przeglądanie i zapoznawanie się publikacjami. Są to opcje m.in. drukowania notki, wysyłki kopii znajomemu przez e-mail, czy PostRatings do oceniania publikacji... Wpakowałem jeszcze jakieś szersze statystyki DevBloga.

Wkomponowałem prócz tego Gravatara do komentarzy, nawet efekt ładnie wyszedł, ładnie i czytelnie się to prezentuje. Gravatar to Globalny Avatar, który zostaje wyświetlany na blogach lub stronach, gdzie pozostawiasz swoje wpisy lub komentarze. Oczywiście musi zostać tam zaimplementowany odpowiedni kod obsługi gravatara, aby nasz avatarek się ukazał na stronie, której pozostawiliśmy swój ślad.

Wreszcie dodałem obsługę kodów źródłowych w poście wraz z kolorowaniem składni opartym na skrypcie GeSHi, wszystko dzięki pluginowi Code Snippet. Teraz prezentacja jakiś fragmentów skryptów, czy kodów programów, czy czegokolwiek będzie łatwa i czytelna, co poprawi analizę.

Prócz tego fajna obsługa obrazków w poście dzięki pluginowi Lightbox Plugin. Sami się przekonajcie jak to fajnie działa. Po kliknięciu na link lub miniaturkę obrazka ładowany jest oryginalny obraz na aktywnym oknie, ale w innej warstwie. Obraz można łatwo powiększyć do oryginalnych rozmiarów klikając w lewy górny róg. Naprawdę bardzo funkcjonalne :)

Prawie wszystkie wtyczki musiałem zmodyfikować, aby dostosować je do swoich wymagań i potrzeb. Teraz większość w pełni się komponuje z DevBlogiem i jego designem, przez co wszystko świetnie ze sobą współpracuje.

Sam myślę nad modyfikacją Lightbox Plugina lub napisaniem czegoś podobnego, zbliżonego, wykorzystującego skrypt Lightbox. Ale bardziej ułatwiającego wstawianie obrazków w post, gdzie dodatkowo przy wgrywaniu obrazka na serwer automatycznie zostanie wygenerowana miniaturka o odpowiednich rozmiarach wstawiana w post. Byłoby to bardziej zautomatyzowane i ułatwiające w znacznym stopniu dla mnie wstawianie obrazków. Na razie zresztą na DevBlogu jest tylko jeden obrazek w poście, więc póki co nie planuję w najbliższym czasie jakiś zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *