Wyciekł kod źródłowy systemu Windows XP

tech • 525 słów • 3 minuty czytania

Microsoft co jakiś czas otwiera kod źródłowy niektórych elementów systemu Windows lub powiązanych z nim programów1. Czasami jednak “wyręczają” go w tym hackerzy lub inne osoby, których działania doprowadzają do wycieku i niekontrolowanego upublicznienia ważnych dla firmy danych. W ostatnich dniach Microsoft znów stała się ofiarą takich poczynań i w Internecie pojawił się kod źródłowy systemu Windows XP.

Dzisiejszego ranka natrafiłem na kilka twitterowych postów o potencjalnym wycieku kodu źródłowego systemu Windows XP. Paczka została wrzucona na 4chana i krąży w sieci po torrentach. To jakieś 43 GB danych, w których można znaleźć nie tylko źródła XP-ka, ale też innych wersji systemu Windows (2000, 2003, NT, …) oraz oprogramowania firmy Microsoft (DOS, Xbox, …). Jako bonus do paczki dorzucono trochę materiałów o teoriach spiskowych na temat Billa Gatesa, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie ;)

Ponoć paczka jest zbiorem wielu różnych wycieków, jakie miały miejsce na przestrzeni wielu ostatnich lat i danych jakie już od dawna krążyły po sieci. Może to potwierdzać załączony wyżej obrazek z zrzutem zawartości paczki2. Nowością jest dołączony kod źródłowy systemu XP i Server 2003, które to jawnie nie były jeszcze opublikowane w Internecie, ale były prywatnie udostępniane między różnymi grupami ludzi.

Nie skusiłem się (jeszcze) na pobranie i przejrzenie tej “paczki”, ale znalazłem też wyekstrahowaną część z kodami źródłowymi Win 2k3 i XP pod nazwą nt5src.7z (2,93GB) i wygląda to ciekawie…

Oczywiście nie jest to pierwszy przypadek, kiedy to kod źródłowy systemu operacyjnego firmy Microsoft pojawia się w sieci. Kilka lat temu wyciekło trochę kodu 10-tki, były wycieki i kradzieże kodu Xboxa, w sieci wylądowała też wersja NT 3.5, 4.0, i wiele innych. Kiedyś, dawno temu, sam przypadkiem natrafiłem na jakiś azjatyckich serwerach na prawdopodobnie fragmenty kodu systemu Windows 2k i NT43. Ba, nawet na GitHubie, należącym obecnie do Microsoftu, można wciąż znaleźć fragmenty udostępnianego środowiskom akademickim pakietu Windows Research Kernel, który to bezprawnie wylądował w sieci…

Przeciek ten jest niewątpliwie ciekawy, ale nie tak przydatny jak mogłoby się wydawać. Upubliczniony kod zawiera wiele ciekawych informacji i ma niezaprzeczalne walory edukacyjne i historyczne. Zapewne zainteresuje grono badaczy, speców od bezpieczeństwa, programistów, czy osób zainteresowanych systemami operacyjnymi, bądź chcącymi zajrzeć do środka i poznać bliżej “jak to działa”.

W grupie zainteresowanych na pewno będą też hakerzy i inni osobnicy spod ciemnej gwiazdy mogący próbować wykorzystać informacje do potencjalnego ataku. Całkiem możliwe, że niektóre elementy systemu w kolejnych wersjach pozostały nietknięte lub bazują na tym samym kodzie.

Niestety kod nie przyda się wszelkiej maści ludziom związanym z emulatorami, retro-komputerami i środowiskiem open-source. Nadal jest chroniony prawem i licencjami, a to że nielegalnie “wypłynął” publicznie niczego nie zmienia. Nie może być legalnie dystrybuowany, ani tym bardziej wykorzystywany bezpośrednio lub pośrednio w jakimkolwiek celu.


Przypisy

  1. O kilku ciekawych wspominałem tutaj na blogu, można je znaleźć pod tagiem #win-src↩︎

  2. Obrazek przedstawia zawartość torrenta o nazwie “Microsoft leaked source code archive_2020-09-24” (42.9GB). Wydaje mi się, że głównie różni się on od wcześniejszej paczki “Microsoft leaked source code archive_2020-09-20” (40.5GB), dołączeniem pliku nt5src.7z↩︎

  3. Zapewne są to paczki z poprzednich wycieków, prawdopodobnie z 2004 roku, bo po nazwach i zawartości archiwów wnioskować można, że są to fragmenty wersji 2000 i NT4. W zasobach znalazłem także archiwum z WRK. ↩︎

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/