Retronics: Mapa pamięci Atari XL/XE

tech, life • 377 słów • 2 minuty czytania

Ta notatka została oznaczona jako wymagająca dopracowania: fotki.
Zawartość wpisu może ulec zmianie, zatem zapraszam do ponownych odwiedzin w niedalekiej przyszłości :)

Nowa książka wylądowała na mojej półce. Jest to kolejna już pozycja z katalogu SOETO od Retronics Publishing. Druga książka z serii “Mapa Pamięci Atari XL/XE” autorstwa Wojciecha Zientary - “Podstawowe Procedury Systemu Operacyjnego”, która wraz z poprzednią reedycją “Dyskowe Systemy Operacyjne” zaczyna tworzyć fajny Atarowy tomik :)

[img]

W reedycji książki “Podstawowe Procedury Systemu Operacyjnego”1, która się właśnie ukazała na rynku, oprócz różnych poprawek pojawiło się już tradycyjnie kilka fajnych dodatków. Uzupełnieniem książki są materiały Piotra “0xF” Fusika o FlashPack i Inflate, a także bonusowa, arcyciekawa przedmowa Krzysztofa Ziembika o historii i kulisach powstania książek i twórczości pana Zientary.

Sama książka, parafrazując fragment z jej wstępu, była pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie książek zawierającą kompletny opis podstawowych procedur systemu operacyjnego komputerów Atari serii XL i XE. Zawiera oprócz wydruków listingu także opisy programów źródłowych poszczególnych procedur. Z tych względów jest to pozycja niezbędna w bibliotece każdego programisty.

Poprzednią częścią serii “Mapa Pamięci Atari XL/XE” wydaną w 2019 roku przez Retronics była książka “Dyskowe Systemy Operacyjne”2. Reedycja została wzbogacona o trzy fantastyczne dodatki Piotra “0xF” Fusika: XASM, DOS w 384 bajtach i Linia Poleceń. Standardowo poprawiono w niej też kilkadziesiąt różnorakich błędów.

Bazowa zawartość książki to kompletny opis procedur trzech najważniejszych i najpopularniejszych systemów DOS dostępnych na komputery Atari - DOS 2.0, DOS XL i DOS 2.5. I jak podano we wstępie książki, powinna ona stanowić pozycję niezbędną w bibliotece każdego programisty.

Pomimo, że druk “Procedur” znacznie się opóźnił i wysyłka rozpoczęła się pod koniec sierpnia, to niestety z powodu niedostępności dopiero dziś książka ta wpadła wreszcie w moje ręce (dzięki Paweł za pomoc!). Za to “Dyskowe Systemy” trafiły na czas, ale nie miałem okazji wcześniej o niej wspomnieć tutaj na blogu.

Oczywiście we wszystkich nowych reedycjach książek wykonanych przez Jurka i ekipę, o ile wydają się dla mnie ciekawym materiałem, biorę udział w przedsprzedaży. A obecnie ciągle wyczekiwam dawno zapowiadaną i bardzo już opóźnioną reedycję “Commodore Basic”… bo “Atari Basic” już od dawna leży na regale i oczekuje towarzystwa ;)


Przypisy

  1. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się nakładem SOETO w 1988 roku w ilości prawdopodobnie 5050 egzemplarzy. ↩︎

  2. Oryginalne pierwsze wydanie SOETO pochodzi z 1988 roku (5050 egz.), choć reedycja firmy Retronics, sądząc po dacie na okładce, prawdopodobnie bazuje na kolejnym wydaniu z 1991 roku. ↩︎

Komentarze (2)

A_fan avatar
A_fan
20210203-234841-a-fan

?? Noo nie spodziewałbym się, że jest zapotrzebowanie na takie pozycje.

A odnośnie, mam oryginały, Atari Basic niestety z oberwanymi okładkami. Zresztą nawet instrukcja Atari jeszcze u mnie jest - w końcu z niej nauczyłem się programować :)

Malcom avatar
Malcom
20210203-235758-malcom

No wygląda, że jednak jakieś małe zapotrzebowanie na takie retro-wydania jest i Retronics co jakiś czas coś tam wydaje. Teraz na pulpicie są chyba nowe re-edycje Bajtka ;)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/