Klasyka Systemów Operacyjnych

tech, life • 339 słów • 2 minuty czytania

Ta notatka została oznaczona jako wymagająca dopracowania: fotki.
Zawartość wpisu może ulec zmianie, zatem zapraszam do ponownych odwiedzin w niedalekiej przyszłości :)

Kilka dni temu moja biblioteczka wzbogaciła się o dwie książki, które są swoistą klasyką, jeśli chodzi o systemy operacyjne. Bo jakże by inaczej nie określić światowych bestsellerów, jak “Systemy Operacyjne” autorstwa Andrew S. Tanenbauma1, czy “Podstawy systemów operacyjnychAbrahama Silberschatza i kolegów2. Napisane przez wybitnych specjalistów, w jasny sposób przedstawiają zagadnienia związane z rozwojem, budową i działaniem systemów operacyjnych.

[img]

Pozycje te nigdy “nie wisiały” na żadnej mojej książkowej liście. Byłem świadomy ich istnienia, a kiedyś nawet nimi zainteresowany. Niemniej, dopiero teraz zasiliły moje zbiory, a to za sprawą atrakcyjnych ofert na jakie natrafiłem. Tą klasykę udało mi się zgarnąć w przyzwoitej cenie, bo aż po 20 złoty za książkę i to w bardzo dobrym i dobrym stanie :)

[img]

Książki te należy traktować jako wielkie kompendium wiedzy na temat systemów operacyjnych i nie dotyczy to tylko teorii, ale też i praktyki. Ich autorzy posiadają bogate doświadczenie w tej materii. Warto pamiętać, że A. Tanenbaum stworzył w 1987 roku niewielki klon systemu Unix pod nazwą Minix. Był to system powstały początkowo w celach edukacyjnych jako dodatek i uzupełnienie jego książki “Operating Systems: Design and Implementation3. Wspomnieć też wypada, że to właśnie Minix zainspirował Linusa Torvaldsa do napisania Linuksa.

Ja sam też od zawsze chciałem sobie stworzyć taki mały, prosty kernel (pewnie bardziej wyszłaby z tego jakaś jego namiastka niż coś użytecznego), który zbootowany na PC-cie pozwoliłby mi poeksperymentować z budową jakiegoś pseudo systemu operacyjnego. Ewentualnie chociaż poznać bliżej wyzwania i problemy związane z projektowaniem jądra. Taki osdev dla zabawy i eksperymentów na niskim poziomie z x86 zawsze mnie pociągał. Chociaż do tego celu to te książki niekoniecznie są mi potrzebne, bo zapewne wystarczy jeden lub kilka manuali Intela i trochę wolnego czasu.


Przypisy

  1. Wydanie trzecie, Helion 2013, tytuł oryginału: “Modern Operating Systems”. ↩︎

  2. Wydanie piąte, WNT 2002, tytuł oryginału: “Operating System Concepts”. ↩︎

  3. Do czasu napisania tej notatki byłem przekonany, że to jest ta sama książka, o której tutaj właśnie piszę. Okazuje się jednak, że o Minix-ie i projektowaniu systemów istnieje inna pozycja, którą teraz będę musiał dodać do swojej listy ;) ↩︎

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/