Moje projekty

tech • 500 słów • 3 minuty czytania

Ta notatka została oznaczona jako wymagająca dopracowania: screeny?.
Zawartość wpisu może ulec zmianie, zatem zapraszam do ponownych odwiedzin w niedalekiej przyszłości :)

Wreszcie udało mi się ogarnąć tę stronę i mam wielki zaszczyt ją przedstawić ;)

Strona dostępna pod adresem projects.malcom.pl zawiera (w zamierzeniu) wszelkie moje projekty i inny stuff jaki kiedykolwiek miałem okazję stworzyć. Do tej pory nigdy nie miałem wystarczająco czasu, aby się tym zając. A porozrzucane po całej sieci i moim dysku różne projekty, pliki i kody co jakiś czas dawały o sobie znać w nie najmilszy sposób, szczególnie gdy trzeba było coś znaleźć lub coś komuś pokazać.

Po obronie pracy mając trochę wolnego czasu zabrałem się za odświeżenie mojej strony domowej. Wtedy mnie oświeciło, żeby również zająć się stroną z projektami i wreszcie zrobić to co już dawno powinno być zrobione. Udało się, choć trochę długo to trwało. Do tej pory wrzucałem wybrane pliki (z małym opisem) na serwer bezpośrednio do katalogu głównego. A za wygenerowanie prostej stronki z listą plików odpowiedzialny był moduł Apache’a służący do listowania zawartości katalogu.

Teraz po uruchomianiu nowej strony czeka mnie wrzucanie danych, redagowanie opisów, szukanie plików, screenów, uzupełnianie changelogów i tym podobne czynności. Żmudna, pochłaniająca czas i energię praca, ale gdy skończę to wszystko będzie ładnie posegregowane i dostępne w jednym miejscu ;)

Na razie udało mi się wrzucić tylko cześć moich wtyczek do komunikatora Tlen.pl, ograniczając się do opisów i zrzutów ekranu. Musze poszukać i przygotować pliki, pełne listy zmian. A to dopiero jakieś 10% całości… Dlatego trochę czasu minie zanim wszystko będzie można tam znaleźć. Mam nadzieję, że będzie to maksymalnie tylko kilka najbliższych dni.

Strona napędzana jest przez mój mały/mini framework mFrame napisany w PHP. Oczywiście powinno to być napędzane Perlem, ale hosting nie posiada mod_perl-a, a z CGI nie chcę się męczyć. Pozostał PHP i okazja do zakończenia tego projektu frameworka, którego zawsze chciałem sobie napisać.

Może nie jest on taki jaki kiedyś był planowany, ale od tamtego czasu trochę rzeczy się zmieniło. Spełnia on swoje główne wymagania - mały, lekki i poręczny, z modelem MVC. Składa się tylko z kilka plików i klas, w przeciwieństwie do większość innych przeładowanych masą plików i klas, które czasem opakowują tylko kilka funkcji dając wrażenie obiektowości, a jednocześnie spowalniając działanie. No ale, to nie miejsce na tego typu dyskusje. Pewnie mFrame zostanie kiedyś upubliczniony (gdy znajdę znów trochę czasu, aby dokończyć i ogarnąć kilka rzeczy)… a przy okazji może i aplikacja strony z projektami zostanie otwarta, byłby to dobry przykład użycia ;)

Jak wspomniałem, serwis napędzany jest przez mFrame, który wyzwala odpowiednie akcje zależne od requesta, a wszelkie dane odnośnie projektów i ich powiązań (między sobą, z plikami, obrazkami) przechowywane są w bazie SQLite. W przyszłości planuję małe modyfikacje, mianowicie dodanie obsługi składni wiki lub innego podobnego języka do opisu tekstów. Bedzie to dużym ułatwieniem, da możliwość pełnej kontrolki nad treścią i jej formatowaniem. Mogę też pozostawić możliwość używania tagów HTML wzbogaconych o kilka niestandardowych rozszerzeń. Przydałoby się “wklejanie” w dowolne miejsce dołączonego do projektu obrazka (screenu), kolorowania składni dołączanego kodu źródłowego oraz kilka innych użytecznych możliwości. Zobaczymy…

Tymczasem zapraszam do odwiedzin i dzielenia się swoimi sugestiami i uwagami ;)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/