Moje projekty

Wreszcie udało mi się ogarnąć tą stronę i mam zaszczyt ją przedstawić ;)

Strona dostępna pod adresem projects.malcom.pl zawiera wszelkie moje projekty i inny stuff, jaki kiedykolwiek miałem okazję stworzyć. Do tej pory nigdy nie miałem czasu, aby się tym zając, a porozrzucane po całej sieci i moim dysku rożne projekty i pliki co jakiś czas dawały o sobie znać w nienajmilszy sposób, gdy trzeba było coś znaleźć lub pokazać.

Po obronie mając trochę czasu zabrałem się za odświeżenie mojej strony domowej, a następnie oświęciło mnie, aby stroną z projektami również się zająć i zrobić to, co już dawno powinno być zrobione. No i udało się. Trochę długo to trawo, ale zostało zrobione. Teraz czeka mnie wrzucanie danych, redagowanie opisów, szukanie plików, screenów, uzupełnianie changelogów, itd.

Żmudna i pochłaniająca czas i energię praca, ale gdy skończę, wszystko będzie ładnie posegregowane, dostępne w jednym miejscu ;)

Do tej pory wrzuciłem tylko cześć moich wtyczek do komunikatora Tlen.pl, ograniczając się do opisów i screenów. Musze poszukać i przygotować pliki i changelogi. A to dopiero jakieś 10% całości... Dlatego trochę czasu minie, zanim wszystko będzie można tam znaleźć, mam nadzieję, że będzie to maksymalnie tylko kilka najbliższych dni.

Strona napędzana jest przez mój mały/mini framework mFrame, napisany w PHP. Oczywiście powinno to być napędzane Perlem, ale hosting nie posiada mod_perla, a z CGI nie chcę się męczyć. Tak, więc pozostał PHP i okazja do zakończenia tego frameworka, którego kiedyś chciałem napisać.

Może nie jest on taki jaki kiedyś planowałem, ale od tamtego czasu trochę rzeczy się zmieniło. Spełnia on swoje główne wymagania, mały, lekki i poręczny, z modelem MVC. Składa się tylko z kilka plików i klas, a nie jak większość innych, przeładowanych masą plików i klas, które czasem tylko opakowywują kilka funkcji, aby dać wrażenie obiektowości spowalniając działanie. Ale to nie miejsce na tego typu dyskusje, mFrame zostanie kiedyś upubliczniony, gdy znajdę znów trochę czasu, aby dokończyć i ogarnąć kilka rzeczy… pewnie aplikacja strony z projektami i również zostanie otwarta, jako przykład.

Serwis napędzany jest przez mFrame, który wyzwala odpowiednie akcje zależne od requesta, o czym już wspomniałem, a wszelkie dane odnośnie projektów i powiązania z plikami, obrazkami przechowywane są w bazie SQLite. W przyszłości planuję małe modyfikacje, mianowicie dodanie obsługi składni wiki lub innego podobnego markupa przy edycji głównego tekstu projektu, będzie dużym ułatwieniem i da możliwość pełnej kontrolki nad treścią i jego formatowaniem. Mogę tez pozostawić możliwość używania tagów HTML w tym miejscu, wzbogacone o kilka innych niestandardowych rozszerzeń. Przydałoby się "wklejanie" w dowolne miejsce dołączonego do projektu obrazka, screenu, kolorowanie składni kodu źródłowego dołączanego do treści oraz kilka innych użytecznych możliwości.

Tymczasem zapraszam do odwiedzin i dzielenia się swoimi sugestiami i uwagami ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *