Praca licencjacka

tech, life • 453 słowa • 3 minuty czytania

Ta notatka została oznaczona jako wymagająca dopracowania: kod w repo.
Zawartość wpisu może ulec zmianie, zatem zapraszam do ponownych odwiedzin w niedalekiej przyszłości :)

I po obronie. Może zacznijmy od początku ;)

Tematem mojej pracy dyplomowej była “Implementacja protokołu komunikacyjnego”. Wszakże pomysł ten narodził się już dawno, ale nie chcąc robić jakichś bezsensownych rzeczy i marnować czasu na jego wykonanie, postanowiłem zrobić coś co i tak będę prawdopodobnie musiał kiedyś zrobić i mi się przyda. Tak, więc idealne było zrobienie dwóch rzeczy za jednym zamachem.

Ogólnie to chodziło mi o komunikację tekstową (i nie tylko) pomiędzy użytkownikami sieci lokalnej, ale za namową promotora, lepiej było zrobić coś bardziej elastycznego i ogólnego, mogącego się zaadoptować do różnych zastosowań. Wynikiem pracy jest protokół SLCP (Secure LAN Communication Protocol), biblioteka slcp oraz program Lanek. Biblioteka będzie nadal rozwijana, protokół być może także doczeka się aktualizacji w razie konieczności.

Praca została złożona nieco po terminie, który i tak był płynny jak się okazało, a sama obrona jakieś 1,5 tygodnia później, czyli dziś. No i już po wszystkim, nie było tak strasznie ;)

Na prezentacji chciałem przedstawić powstały program prezentujący działanie stworzonego protokołu i biblioteki go obsługującej. Czyli komunikacja w sieci lokalnej - pomiędzy systemem gospodarza, czyli Vistą a zwirtualizowanym na nim Ubuntu, ale z różnych powodów technicznych w sali konferencyjnej i braku czasu nie doszło to do skutku. Po obronie egzamin końcowy z całej wiedzy jaką ponoć nabyłem w czasie studiowania, czyli 3 proste pytania z materiału obejmującego moją edukację na uczelni. Obrona pracy i egzamin zakończone pozytywnie z maksymalną oceną.

Kontynuując tradycję publikowania swojej pracy dyplomowej (za M. Mazur i J.Śliwerkim) wszystkie materiały i wersje źródłowe związane z pracą jak i sama praca dostępna jest pod adresem malcom.pl/bsc/. Jak uda mi się zdobyć streszczenia/recenzje wystawione przez promotora i recenzenta to może wrzucę prostą stronkę.

Oczywiście praca została napisana w LaTeX-u. Był to mój pierwszy dokument LaTeX-owy i styczność z tym narzędziem. Ale nie przeszkodziło mi to w napisaniu pracy i stworzeniu prostej klasy umożliwiającej skład pracy zgodnie z wymogami mojego wydziału (Matematyki, Fizyki i Chemii) na Uniwersytecie Śląskim, bo oczywiście po co sama uczelnia ma udostępniać gotową klasę lub szablon pracy dyplomowej w LaTeX-u.

Moja klasa BscUS (plik BscUS.cls) jest dostępna na w/w stronie wraz ze źródłami pracy w LaTeX-ie. Może kiedyś, w wolnej chwili doczeka się jakieś własnej podstrony i przyda się innym studentom US-ia.

Jak na pierwszy dokument LaTeX-owy nie jest tak źle, choć z niektórymi rzeczami trzeba było się namęczyć lub pokombinować, ale w efekcie wszystko ładnie i prosto poszło. W pracy można znaleźć kilka małych błędów. Podobnie wydruk dla dziekanatu trochę źle wyszedł, bo preferowali dwustronny, a praca zawiera tylko lewy margines poszerzony (na każdej stronie) zgodnie z wymogami.

Prezentacja przedstawiona na obronie również powstała w LaTeX-u z pomocą beamer-a.

Teraz już wiem w czym powstanie moja przyszła magisterka, podobnie jak wiele innych ciekawych dokumentów ;)

Komentarze (5)

scanner avatar
scanner
20090720-180546-scanner

Notatka nieco nieskładnie napisana Panie Kolego - jakbyś dwa razy ja pisał.

  • “Temat mojej pracy dyplomowej była”
  • “jakieś 1.5 tygodnia” - w pl symbolem dziesiętnym jest przecinek

A przede wszystkim gratuluje obrony.

Malcom avatar
Malcom
20090720-181122-malcom

Dziękuję ;)

Pisana raz, ale czasem mi umykają literki lub nie co inaczej myśli zostają przeniesione na papier lub inną formę. A z tą kropką zamiast przecinka to małe przyzwyczajenie :P

Adawo avatar
Adawo
20090721-113236-adawo

Również gratuluje udanej obrony pracy ;)

20110203-131639-rofrol-wordpress-com

[…] w LaTex-u? 6. Wzór pracy magisterskiej i licencjackiej, Uniwersytet Warszawski, wydział MIM 7. Praca dyplomowa licencjacka 8. Szablony dla LaTeX, Praca inżynierska/magisterska […]

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/