xime: Szablon dla okienek

tech • 208 słów • 1 minuta czytania

Ta notatka została oznaczona jako wymagająca dopracowania: code?.
Zawartość wpisu może ulec zmianie, zatem zapraszam do ponownych odwiedzin w niedalekiej przyszłości :)

Ta notatka jest częścią serii xime. Zapoznaj się z pozostałymi wpisami.

Kontynuując temat ostatniego technicznego wpisu, stworzyłem podobny szablon klasy podstawowej do wyprowadzania poszczególnych klas okienek i dialogów, czyli elementów GUI w aplikacji.

Tym razem, zależnie od skonkretyzowania, dzięki generyczności, kompilator generuje klasę podstawową dla okna. Dzieje się to przy próbie pobrania jego instancji lub ręcznie na zawołanie. Niektóre okna mają ściśle określony czas życia. Taki main-frame jest tworzony i niszczony w określonej sytuacji - po poprawnym zalogowaniu profilu i przy wylogowaniu, więc między tymi dwoma sygnałami okno powinno cały czas istnieć. Pozostałe dialogi, tworzone są w razie potrzeby przy próbie pobrania ich instancji.

Podobnie jak przy modułach ma to swoje zalety, m.in. dane okno “dba” o “swój” wskaźnik i zawsze istnieje tylko jedna jego instancja. Wyjątkiem będą okna rozmowy/konferencji, gdzie zapewne będzie jakiś zarządca/menadżer. Przez to, że okna kontrolują całe swoje zasoby, nie musimy się martwić o jego zniszczenie. Tylko na końcu aplikacji, dla pewności, przy zamykaniu można spróbować je zamknąć, o ile same tego nie dokonały po wykonaniu swoich zadań.

Większość okienek będzie niemodalna względem aplikacji, a tylko jakieś komunikaty względem danego okna będą modalne… no i dialog “O programie…”. Takie komunikaty także powinny występować w jednym egzemplarzu. A łatwe nimi “zarządzanie”, gdzie okno samo dba o swoje bebechy i instancję pozytywnie wpływa na dalszy rozwój aplikacji.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/