XMPP/Jabber – słów kilka…

Niedawno trafiłem na nieco starszy (2.5 roku), ale za to bardzo ciekawy artykuł smoka o tytule: Jabber vs XMPP. Bardziej przypomina to autorski komentarz do pewnych notek i przedstawienie swego punktu widzenia.

Autor poruszył w nim ważne tematy związane z kryzysem społeczności XMPP/Jabber  i podobnych problemach. Przedstawia swoje wnioski i spostrzeżenia oraz punkt widzenia, komentując wnioski samego 'twórcy' Jabbera - Petera Saint-Andre'a.

Oczywiście mnie zainteresował jeden poruszony, jakby to nazwać, podpunkt dotyczący oprogramowania i implementacji samego protokółu xmpp.

“Brak dobrych bibliotek klienckich.” - Zgadza się. Wszystkie biblioteki klienckie których próbowałem, nadają się właściwie do niczego.

Z tym się zgadzam w 100%. Sam szukałem/szukam od czasu do czasu jakieś fajnej i przyjemnej, a zarazem prostej w użyciu biblioteki do obsługi tego protokółu, bez uzależnienia od kilku innych libów, czy nawet toolkitów graficznych...

I co?
I kupa! Nie można znaleźć nic dobrego…
A czemu?

A XMPP? Zawsze gdy zabieram się za implementowanie jakiejś funkcjonalności tego protokołu, szybko pojawiają się pytania “Czy ja tego w ogóle potrzebuję??”, “Dlaczego mam to robić??”. Sądzę, że to właśnie stoi za brakiem klienckich bibliotek XMPP - nikomu się nie chce tego oprogramowywać.

Tak, chcąc zaimplementować to wszystko, aby było proste w użyciu trzeba się nieźle nagimnastykować i namęczyć. Sama specyfikacja protokółu wydaje się trochę zawiła i skomplikowana, ale w końcu jest elastyczna :P

Poświęciliśmy nasz pragmatyzm dla ideologii, a teraz narzekamy, że produktywni, ale pragmatyczni koderzy nie chcą dołączyć do naszej społeczności. XMPP nie jest jednak odpowiedzią na ich potrzeby. A Jabber… protokół Jabber nadal jest.

Jednego się boje. Mianowicie tego, ze może będę sam musiał pomyśleć nad implementacja XMPP w postaci zbioru kilku klas, biblioteki. Oczywiście na potrzeby xime…

Może ktoś może polecić jakieś ciekawe implementacje jabber/xmpp (z naciskiem na te drugie) i godne użycia?

Jedno jest pewnie, liba do obsługi Tlenu i tak musze napisać, mam już nawet kilka pomysłów, ale o tym może jutro, bądź kiedyś tam...
Zresztą za niedługo i tak trzeba będzie się zabrać za kodzenie tego :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *