Mity Firefoxa

tech • 618 słów • 3 minuty czytania

Kilka słów o tej “wspaniałej” przeglądarce na podstawie artykułu Mity FireFoxa, gdzie autor przedstawia i ujawnia kłamstwa o FF uważanego za bezpieczną i porządną przeglądarkę.

Na podstawie źródeł z Mozilli oraz Microsoftu autor wspomina, że Firefox do poprawnego działania ma większe wymagania systemowe niż Internet Explorer 6. A Opera jest szybszą przeglądarką graficzną dla systemu Windows niż produkt Mozilli - udowadnia to na podstawie badania “Browser speed comparisons”.

Firefox jako pierwszy nie wprowadził możliwość przeglądania stron internetowych za pomocą kart (Tabbed Browsing), jak głoszą jej autorzy. Taka opcja była już dostępna bardzo dawno, pierwszy raz w 1994 w Netcaptorze, później w 1997 roku. Opera także po wycofaniu powróciła powtórnie do zakładek w wersji 4 (rok 2000). Również Avant Browser oraz Maxthon posiadały tego typu mechanizm na długo przed wydaniem pierwszej wersji Firefoksa: “Tabbed document interface”.

Firefox nie wspiera w pełni standardów W3C, bo nie przechodzi nadal testu ACID2. Także renderowanie stron w tym programie nie jest najlepsze. Mimo to Firefox jest bliski osiągnięcia sukcesu w ACID2, gdzie Internet Explorer 7 totalnie się gubi.

Z tym tematem bym się zgodził, mimo iż w znacznym stopniu FF obsługuje CSS2 w porównaniu do choćby IE, to jednak w każdej wersji FF ten sam kod bywa różnie interpretowany, o czym sam się nie raz przekonałem.

Cytat przema autora phpbb by przemo z forum:

Poza tym jak tu robić jakiekolwiek poprawki kodu HTML czy dopasowywania do wszystkich trzech przeglądarek IE, FF, Opera skoro te dwie ostatnie stwarzają nie dość że problemy to w dodatku co wersja to inaczej na nich różne rzeczy działają? Raz na wyższych wersjach działa dobrze a na niższych źle a raz na odwrót? Jaki jest sposób aby nad tym zapanować, czy trzeba mieć zainstalowanego IE jedną wersję a FF i Operę po 3 razy, 3 różne wersje?? Przecież to jest parodia. Nie mam zamiaru z tym się tak użerać.

Bezpieczeństwo Firefoksa także jest mitem. Od momentu wydania Firefoksa liczba błędów w zabezpieczeniach wyniosła 26, z czego 6 Secunia określiła jako krytyczne. Do tego możemy przeczytać, że na podstawie tego serwisu można wywnioskować, iż to Operze przypada tytuł najbezpieczniejszej przeglądarki.

Autor zaprzecza tezie, że Firefox jest bardziej bezpieczny, ponieważ nie używa ActiveX, jako źródło podając artykuł The Lame Blame of ActiveX Larrego Seltzera.

W artykule znajdziemy także informację zaprzeczającą temu, iż zasięg Firefoksa na koniec 2005 roku wyniósł 10 proc. w skali globalnej. Na podstawie Personal Tech Pipeline autor tekstu twierdzi, że tak naprawdę ta liczba wynosi 8.9 proc.

Heh… nie ładnie oszukiwać w statystykach. Autorzy starają się możliwymi sposobami przełamać się i wybić z swoim produktem. Jakiś czas temu miała miejsce “nagonka medialna” na FF.

Kilka miesięcy temu niektóre serwisy internetowe zamieściły informacje podważające bezpieczeństwo przeglądarki Firefox po tym, jak Mozilla Foundation wydała wersję 1.0.2 i błyskawicznie 1.0.3, która załatała błędy poprzedniczki, dwa błędy Firefoxa o statusie Highly Critical!

IT Observer, a także Information Week opublikowały na swoich stronach artykuły sugerujące, że rzekome bezpieczeństwo przeglądarki odnosiło się tylko i wyłącznie do niskiej liczby użytkowników tej aplikacji. W miarę wzrostu i zainteresowania medialnego (Firefoxa pobrano już ok. 50 mln. razy) zaczęto odnajdywać w przeglądarce wiele błędów, które podważają autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa, jaki niewątpliwie przeglądarka posiadała.

Ja używam i polecam Maxthona mimo iż posiadam FF, którego sporadycznie używam, głównie do testowania stron :)

Maxthon jest godną zaufania przeglądarką. Według mnie łatwa i przyjemna, a korzystanie z niej jest bardzo prościutkie. Mimo, iż bazuje na silniku IE to jednak znacznie mniej pożera zasobów w porównaniu z IE (do 65% mniejsze użycie pamięci, przy identycznym obciążeniu obu przeglądarek). Posiada wszystko co jest potrzebne do bezpiecznego surfowania i łatwego przeglądania www, mechanizm zakładek, gesty myszy, filtr reklam i blokadę pop-up, czytnik rss, wtyczki… oraz wiele innych cech i opcji zwiększających jej funkcjonalność :)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/