12 zasad Microsoftu

Microsoft ogłosił 12 zasad, jakimi się będzie kierować firma, aby zapewnić użytkownikom możliwość łatwego korzystania z produktów innych firm w środowisku Windows.
W ten sposób przyszłe wersje systemu Windows będą wolne od jakichkolwiek zarzutów o działania monopolistyczne.

12 nowych zasad można podzielić na trzy grupy:

  1. Wybór dla producentów sprzętu i konsumentów
  2. Możliwości dla twórców oprogramowania
  3. Interoperacyjność dla użytkowników

Pierwszej grupa ma zapewnić m.in. łatwość dostępu do programów firm trzecich i łatwość ich instalacji oraz ułatwione ustawienie jako domyślnych programów firm trzecich w nowych systemach.

Zasady drugiej grupy mają gwarantować m.in. dostęp do odpowiednio udokumentowanych API. Innowacje w zakresie Internetu mają być wspierane przez rozwijanie swoich produktów serii Live.

Trzecia grupa ma gwarantować udostępnienie "na komercyjnych i rozsądnych zasadach" wszystkich protokołów komunikacyjnych, komunikacyjnych także dostępność swoich patentów tak długo, jak "licencjobiorcy będą przestrzegać praw własności intelektualnej Microsoft".

Zobowiązania Microsoftu do unikania działań monopolistycznych możemy pochwalić. Gigant wreszcie chce zmienić swój wizerunek postrzegany przez użytkowników i świat.

Niestety śladami przeszłości Microsoftu zaczyna podążać firma Google Inc., która staje się monopolista na rynku usług sieciowych. Za niedługo możemy się doczekać jakiś spraw sadowych, oczywiście jeśli ktoś się odważy takową wytoczyć :P
Bo niestety użytkownicy jak na razie się "podniecają" usługami oferowanymi przez Google i nie widzą w tym nic złego… a do MS pewnie maja problemy :P
Heh, świat nigdy nie był idealny…

2 thoughts on “12 zasad Microsoftu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *