Windows 95 skończył 25 lat

tech • 285 słów • 2 minuty czytania

Windows 95 ma już 25 lat. To właśnie 24 sierpnia 1995 roku z wielkim rozmachem miała miejsce premiera tego przełomowego, jak na ówczesne czasy, systemu Microsoftu. System przyniósł prawdziwą rewolucję do świata komputerów osobistych. Dzięki innowacyjnemu sposobie nawigacji “wskaż i kliknij” i prostemu intuicyjnemu interfejsowi podbił serca użytkowników. A niespotykane do tej pory elementy jak przycisk Start, Pasek zadań i wiele innych, stały się fundamentami kolejnych wersji Windowsa i wyznaczyły standardy używane do dziś w okienkach.

Z tej okazji firma Microsoft przygotowała bardzo krótki klip video będący swoistą podróżą w przeszłość, prezentując przemianę i ewolucję tego systemu od czasu swoich narodzin.

Dla uczczenia tej rocznicy nagrano też 2-częściowy podcast “The Start of Something Different” serii Windows Insider Podcast z udziałem dwóch inżynierów pracujących nad Windows 95 - Raymond Chen (podcast) i Chris Guzak (podcast). Oboje do tej pory pracują w Microsofcie i zapewne brali udział w pracach nie tylko na 95-tką.

Oprócz technicznych aspektów wielkim wydarzeniem była też sama kampania reklamowa jaką MS przygotował do promocji swojego nowego systemu. To było wielkie show na 250 milionów dolarów… z utworem “Start Me Up” w tle, aktorami serialu “Przyjaciele” i innymi celebrytami na froncie…

I to tyle podróży w odległą przeszłość. Dziś system Microsoftu jest już inny - ale jednak wciąż podobny, firma też już jest inna. Zobaczymy co przeniesie kolejne 25 lat w systemie Windows.

Ja swoją przygodę z PC-tami zaczynałem w okresie “pluskwy milenijnej”, więc moim pierwszym systemem był już Windows 98. Z nostalgią wspominam tamte czasy ery komputerowej i raczkującego Internetu. Interfejsy GUI systemów i aplikacji były takie proste i minimalistyczne, bez zbędnych graficznych wodotrysków, prawie idealne. Szkoda, że obecne UI dla mnie są strasznie przekombinowane, jakieś takie dziwne i nie praktyczne, wręcz “paskudne”…

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/