Hack-A-Sat: Polacy zhackowali satelitę...

tech • 319 słów • 2 minuty czytania

Polskie satelity już od dawna zdobywały kosmos… ostatnim był PW-Sat2 z Warszawskiej Polibudy… a teraz przyszedł czas na hackowanie satelity! W ramach konkursu Hack-A-Sat polska ekipa “Poland Can Into Space”, składająca się z połączonych sił najlepszych ctf-owych drużyn p4 i Dragon Sector, zdobyła 2 miejsce. Gratulacje!

Finalnym zadaniem konkursu Hack-A-Sat, uruchomionego w ramach tegorocznego “Space Security Challenge” przez USAF (United States Air Force) i DDS (Defense Digital Service), było zhackowanie satelity, skierowanie obiektywu kamery w stronę Księżyca i wykonanie mu zdjęcia. Polski zespól przeszedł kwalifikacje i w finale wykonał to zdjęcie ;)

Podsumowanie zawodów i ciekawe materiały można znaleźć na kanale AFResearchLab.

Przy tego typu zadaniach czas jest na wagę złota. W nagłych i niespodziewanych sytuacjach, trzeba poradzić sobie z wieloma problemami, niekoniecznie zawsze tymi przygotowanymi przez autorów zadań. Taką niespodzianką dla Polaków zdecydowanie mógł być brak prądu wynikły z awarii sieci elektrycznej po przejściu tropikalnej burzy1. Ale widać, że i na to byli przygotowani i w tym czasie satelita zasilany był generatorem na olej napędowy.

Uczestnikom jeszcze raz gratuluję. A ja może poprzerzucam w górę na swojej todo-liście pozycje związane z nasłuchem satelitów. Może wreszcie znajdę trochę czasu, aby poskładać jakaś prostą antenę helikalną i przechwycić jakieś transmisje lub chociaż ten od dawna planowany odbiór zdjęć pogodowych, czy SSTV z ISS… Bo od czasu planów z PW-Sat2 jakoś to odeszło na drugi plan…


Przypisy

  1. Testowy “polski” satelita znajdował się fizycznie w domu jednego z członków zespołu mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Przed finałem przez wschodnie wybrzeże przeszła tropikalna burza pozbawiając prądu kilkaset tysięcy domostw. ↩︎

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/