Hack-A-Sat: Polacy zhackowali satelitę...
• tech • 319 słów • 2 minuty czytania
Polskie satelity już od dawna zdobywały kosmos… ostatnim był PW-Sat2 z Warszawskiej Polibudy… a teraz przyszedł czas na hackowanie satelity! W ramach konkursu Hack-A-Sat polska ekipa “Poland Can Into Space”, składająca się z połączonych sił najlepszych ctf-owych drużyn p4 i Dragon Sector, zdobyła 2 miejsce. Gratulacje!
Congratulations to our top 3 Teams! 🎉
— Hack-A-Sat (@hack_a_sat) August 9, 2020
1⃣ PFS @pfs_ctf
2⃣ Poland Can Into Space @p4_team & @DragonSectorCTF
3⃣ FluxRepeatRocket @fluxfingers
& Solar Wine @solarwine_ctf for being the top scorer! #HackASat #DEFCONSafeMode pic.twitter.com/56nk0sSkD7
Finalnym zadaniem konkursu Hack-A-Sat, uruchomionego w ramach tegorocznego “Space Security Challenge” przez USAF (United States Air Force) i DDS (Defense Digital Service), było zhackowanie satelity, skierowanie obiektywu kamery w stronę Księżyca i wykonanie mu zdjęcia. Polski zespól przeszedł kwalifikacje i w finale wykonał to zdjęcie ;)
Podsumowanie zawodów i ciekawe materiały można znaleźć na kanale AFResearchLab.
Przy tego typu zadaniach czas jest na wagę złota. W nagłych i niespodziewanych sytuacjach, trzeba poradzić sobie z wieloma problemami, niekoniecznie zawsze tymi przygotowanymi przez autorów zadań. Taką niespodzianką dla Polaków zdecydowanie mógł być brak prądu wynikły z awarii sieci elektrycznej po przejściu tropikalnej burzy1. Ale widać, że i na to byli przygotowani i w tym czasie satelita zasilany był generatorem na olej napędowy.
Little known fact: polish satellite was gas-powered because of an after-storm outage @p4_team @DragonSectorCTF @hack_a_sat #HackASat #PolandCanIntoSpace :) pic.twitter.com/c88VBQK4QB
— Adam 'pi3' Zabrocki (@Adam_pi3) August 8, 2020
Uczestnikom jeszcze raz gratuluję. A ja może poprzerzucam w górę na swojej todo-liście pozycje związane z nasłuchem satelitów. Może wreszcie znajdę trochę czasu, aby poskładać jakaś prostą antenę helikalną i przechwycić jakieś transmisje lub chociaż ten od dawna planowany odbiór zdjęć pogodowych, czy SSTV z ISS… Bo od czasu planów z PW-Sat2 jakoś to odeszło na drugi plan…
Przypisy
-
Testowy “polski” satelita znajdował się fizycznie w domu jednego z członków zespołu mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Przed finałem przez wschodnie wybrzeże przeszła tropikalna burza pozbawiając prądu kilkaset tysięcy domostw. ↩︎
Komentarze (0)