xime: Unit-Testy

tech • 178 słów • 1 minuta czytania

Ta notatka jest częścią serii xime. Zapoznaj się z pozostałymi wpisami.

Błędy były i będą, tak samo jak ich zwalczanie i ciągłe testowanie. To nieodłączna część świata programistów. Testowanie jako jeden z etapów konstrukcji i projektowania oprogramowania powinien być obowiązkiem każdego programisty.

Błędy dają o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach, doprowadzając do frustracji, a czasami i furii użytkowników, testerów i programistów. Dlatego tak ważne jest, aby z nimi walczyć najszybciej jak się tylko da.

Jednym ze sposobów walki z błędami są testy jednostkowe (unit test). Jak sama nazwa wskazuje, są to testy służące do sprawdzania pojedynczych jednostek kodu - funkcji, metod, klas. Zadaniem takiego testu jest stwierdzenie czy dana jednostka działa poprawnie i spełnia swoje założone zadanie.

W projekcie xime udało mi się wreszcie uporać z uporządkowaniem testów poszczególnych klas i komponentów. Na razie testy sprawdzają poprawność działania tylko klasę implementującą menadżera profili oraz klasę do obsługi plików konfiguracyjnych zapisanych w formacie XML.

Testy napisałem przy wykorzystaniu biblioteki CppUnit wzorując się na programie testowym biblioteki wxWidgets.

W ciągu najbliższych dni powinienem uporządkować jeszcze programy testowo-przykładowe moich własnych implementacji różnych specjalnych kontrolek, jakie zostały stworzone specjalnie dla komunikatora xime.

Komentarze (2)

zhvir avatar
zhvir
20090208-192031-zhvir

Chętny do testowania :>

zhvir @ WTW2 forum

Malcom avatar
Malcom
20090208-192802-malcom

Jak tylko będzie co testować to dam info, ale nim to nastąpi trochę czasu jeszcze musi upłynąć ;)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/