xime: Okno ustawień

tech • 201 słów • 1 minuta czytania

Ta notatka jest częścią serii xime. Zapoznaj się z pozostałymi wpisami.

Kolejnym modułem jaki “leżał” na deskach roboczych był moduł ustawień, a dokładnie to moduł związany z samym okienkiem ustawień. Nazwa może wprowadzać małe zamieszanie bo jest już jeden moduł, który zajmuje się ustawieniami aplikacji i ich obsługą w plikach XML. Niniejszy moduł jest właśnie ściśle z nim związany, bo zajmuje się prezentacją ustawień w GUI. W sumie może lepiej pasowałaby tutaj nazwa menadżera opcji.

Jak to wygląda? Niestety nie mam żadnego screena, ale “szału” tutaj nie ma - typowe okno ustawień z drzewkiem grupującym opcje i odpowiadającymi im zakładkami. Jest to moim zdaniem jedyna słuszna reprezentacja ustawień.

Wtyczki będą miały wielką władzę nad tym oknem, oprócz dodawania i usuwania swoich własnych okienek/kart w dowolne miejsce w drzewku, będą mogły także manipulować istniejącymi już elementami.

Obecna implementacja niczym nie różni się od zwykłego kontenera przechowującego struktury poszczególnych elementów. Można otworzyć okno ustawień, które zawiera poszczególne kontrolki… ale nic tam się jeszcze nie dzieje, bo brakuje komunikacji między modułem a oknem. Komunikacja ta wymaga zastanowienia się nad kilkoma sprawami i przemyślenia szczegółów w obecnych implementacjach pozostałych modułów. Bo wiadomo, że inne moduły będą tam ładować swoje rzeczy będące standardowymi opcjami ;)

W wolnym czasie nad tym pokombinuję, może uda się coś sensownego zrobić.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/