xime: Kontrolka listy kontaktów

tech • 365 słów • 2 minuty czytania

Ta notatka jest częścią serii xime. Zapoznaj się z pozostałymi wpisami.

Za niedługo upłyną 3 miesiące od ostatniej notki dotyczącej projektu xime.

Mam nadzieję, że do tego czasu uporam się z listą kontaktów, bo to właśnie z nią się męczę obecnie w wolnych chwilach. A czasu nie jest za dużo, bo ostatnio sesja, praca dyplomowa, no i prócz tego zwykła, codzienna praca…

Pracuję nad listą kontaktów i chciałbym jej implementację jak najszybciej zakończyć. Z tego powodu muszę zrezygnować z większości planowanej funkcjonalności, która de facto i tak związana będzie z API umożliwiającym wtyczkom “wywieranie” w znacznym stopniu wpływu nie tylko na wygląd, ale także na zachowanie i funkcjonalność.

Na razie staram się skupić się na podstawowym “natywnym” zachowaniu. Później będzie można “bawić” się dalej. To jednak mimo tego, muszę już teraz brać po uwagę te dodatkowe możliwości, aby te “później” nie stało się horrorem i przepisywaniem większości kodu kontrolki.

Malowanie zawartości listy zostało wydzielone do osobnej klasy. W przyszłości będzie można zmienić renderera listy wprost spod API, przez co planowana obsługa skórek na pewno nie będzie wbudowana w core, ale możliwa przez jakąś zewnętrzną wtyczkę.

Wewnętrzna budowa jest tak elastyczna, że będzie można wyświetlać same awatary na liście - coś podobnego do widoku ikonek w katalogu w popularnych menadżerach okien. Na potrzeby implementacyjne i testowe nawet taki styl jest dostępny. Docelowo zniknie on z kodu, ale pewnie ktoś skrobnie wtyczkę do tego ;)

Z planowanych funkcjonalności i featursów na “później” na pewno będzie możliwość dodania kilku widoków do listy kontaktów - coś podobnego do zakładek. Łącząc widoki z pozostałymi możliwościami listy, będzie można w łatwy sposób stworzyć zakładki, które będą prezentowały listę z różnymi kryteriami wyświetlania kontaktów, a nawet w innych stylach, np. jeden widok w postaci zwykłej tradycyjnej listy, drugi w postaci samych awatarów kontaktów, aktualnie dostępnych, zawierających w nazwie literę x, itd…

Wszystko to będzie możliwe, potrzeba tylko trochę wyobraźni i umiejętności, bo odpowiednie narzędzia będą dostępne w SDK dla każdego ;)

Aha, opisy wyświetlane są w jednej linii pod kontaktem. Na pewno ucieszy to konektowców. Czemu tak, a nie standardowo, jak bozia przykazała, z zwijaniem do kilku linii? Bo nie mam czasu i ochoty na zabawę z tym teraz, pewnie kiedyś to się zmieni, ale na razie nie ma na to czasu ;)

Komentarze (2)

Smartek avatar
Smartek
20090504-125646-smartek

Szkoda, że tak troszkę zlewasz bloga i cały projekt.
Uwierz mi, że są osoby, które tutaj zaglądają i to z nadzieją, że ujrzą publiczną betę ;-).

Malcom avatar
Malcom
20090504-130852-malcom

Ciągle pracuję, ale nie tylko nad tym projektem mogę skupiać całą uwagę.
Jest jeszcze praca i inne takie, bo życia to już nie mam od dawna. A teraz dochodzi jeszcze dyplomówka…

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/