On Line Messages

tech, life • 263 słowa • 2 minuty czytania

Przygotowuję się do małej prelekcji, taki krótki wykład i przedstawienie prezentacji związanej jakoś z moją pracą dyplomową, czyli ogólnie o komunikacji sieciowej. Pomyślałem więc, że opowiem o komunikacji natychmiastowej. A poznając trochę dogłębniej historię zmieniłem nieco dotychczasowy punkt widzenia w tym kierunku.

Kiedyś czułem lekkie oburzenie związane z tym, że AOL posiada amerykański patent na komunikację natychmiastową, a określenie “instant messenger” jest zastrzeżonym znakiem tej korporacji. Mimo iż firma na razie nie zamierza egzekwować patentu, użycie nazwy “instant messenger” w oprogramowaniu innym niż AOL-owskie jest zabronione i pociągnięte do odpowiedzialności. Miedzy innymi dlatego twórcy GAIMa musieli zmienić nazwę swojego produktu na Pidgin.

Teraz znając trochę historię, mogę nawet rzecz, że AOL zasłużył sobie na ten patent. Wskaże w 1985 roku firma ta znana wówczas jako Quantum Computer Services uruchomiła usługi sieciowe (coś w stylu BBS) dla mikrokomputerów Commodore pod nazwą “Quantum Link”. Wśród standardowych usług typu email, news, library… znalazła się również instant messaging - On Line Messages, w skrócie OLMs.

Można więc powiedzieć, że w jakim stopniu AOL był jednym z ojców dzisiejszej komunikacji sieciowej real-time i w dużej mierze przyczynił się do rozwoju tej usługi. Mimo tego, że dopiero pojawienie się IRC-a, a potem ICQ, zrewolucjonizowało i rozpowszechniło na dobre komunikację sieciową jaką znamy dzisiaj.

Na stronie qlinklives.org można znaleźć więcej informacji o usługach, a tutaj kilka screenów ukazujących jak wyglądał pierwszy komunikator sieciowy (IM) ;)

Ciekaw jestem czy skrót IM też jest związany jakoś prawnie z instant messenger i AOL. Na szczęście w nazwie xime, dwie środkowe literki rozwijają się do instant messaging choć messenger chyba bardziej by pasowało ;)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/