On Line Messages

Przygotowywuję się do małej prelekcji, wykładu i przedstawienia prezentacji związanej jakoś z moją pracą dyplomową, czyli ogólnie o komunikacji sieciowej.

Poznając trochę dogłębniej historię, można czasem się nieco inaczej ustosunkować do pewnych wydarzeń i faktów, często zmieniając nieco dotychczasowy punkt widzenia.

Kiedyś czułem lekkie oburzenie związane z tym ze AOL posiada amerykański patent na komunikacje natychmiastowa, a nawet określenie "instant messenger" jest zastrzeżonym znakiem wspomnianej korporacji. Mimo iż firma na razie nie zamierza egzekwować patentu, użycie nazwy "instant messenger" w oprogramowaniu innym niż AOLowskie jest zabronione i pociągnięte do odpowiedzialności. Miedzy innymi dlatego twórcy GAIMa musieli zmienić nazwę na Pidgin, dla swojego produktu.

Teraz znając historie, mogę nawet rzecz ze AOL zasłużył na tego patent, wskaże w 1985 roku firma ta znana wówczas pod nazwą Quantum Computer Services uruchomiła usługi sieciowe, coś w stylu BBS, dla mikrokomputerów Commodore pod nazwą "Quantum Link". Wśród usług typu email, news, library znalazła się również instant messaging - On Line Messages, w skrócie OLMs.

Tak, wiec można powiedzieć, ze w jakim stopniu AOL był jednym z rodziców dzisiejszej komunikacji sieciowej Real time, oczywiście nie jedynym, ale w dużej mierze przyczynił się do rozwoju tej usługi. Mimo tego, ze dopiero pojawienie się IRC a potem ICQ zrewolucjonizowało komunikacje sieciową.

Na stronie qlinklives.org można znaleźć więcej informacji o usługach, a tutaj kilka screenów ukazujących jak wyglądał pierwszy IM ;p

Ciekaw jestem czy skrót IM tez jest związany jakoś prawnie z instant messenger i AOL. Na szczęście w nazwie xime, dwie środkowe literki rozwijają się do instant messaging choć messenger chyba bardziej by pasowało ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *