xime: O założeniach i celach

tech • 268 słów • 2 minuty czytania

Ta notatka jest częścią serii xime. Zapoznaj się z pozostałymi wpisami.

Wypadałoby napisać kilka słów o założeniach i celach projektu oraz obranej ścieżce jego rozwoju. Dlatego poniżej przedstawiam kilka takich podstawowych i zasadniczych elementów jakie przyświecają projektowi.

Jednym z głównych założeń, podwaliną powstania projektu jest cross platformowość. Brakuje na rynku dobrych i rozbudowanych aplikacji tego typu. Multi platformowość zapewnia wspaniały toolkit jakim jest wxWidgets.

Przede wszystkim xime musi być szybki i stabilny, są to podstawowe i priorytetowe cele jakie muszą zostać spełnione.

Modułowość aplikacji poprzez system wtyczek, które dzięki rozbudowanemu API zwiększą funkcjonalność i konfigurowalność samego programu, a tym samym elastyczność. Użytkownik powinien posiadać w dużym zakresie możliwość zmieniania wyglądu (w późniejszych wersjach) i funkcji programu.

Obsługa wielu sieci zaimplementowanych w wtyczkach, przez co użytkownik sam dobierze sobie sieci jakie potrzebuje do bezproblemowej komunikacji ze znajomymi. Komunikator powinien również obsługiwać wiele kont danej sieci, możliwość jednoczesnego zalogowania się do sieci na kilku profilach w obrębie jednej instancji programu.

W niedalekiej przyszłości, gdy powyższe cele w jakimś stopniu zostaną osiągnięte, pojawią się nowe na horyzoncie.

Czym jest dobra aplikacja codziennie używana bez przyjemnego wyglądu dla oka? Dlatego będzie obsługa skinów, ale tylko okna głównego, rozmowy i konferencji. Więcej “świecidełek” w programie nie potrzeba ;)

Najpierw jednak zajmiemy się działaniem. Nie możemy przekładać wyglądu nad stabilnością i funkcjonalnością. Najpierw to musi działać, dobrze działać, wtedy można zająć się wyglądem, nie odwrotnie!

Gdy już podbijemy krajowy rynek będziemy musieli pomyśleć o ekspansji na resztę Europy i świata ;) Do tego potrzebna jest obsługa wielu języków, więc można spodziewać się lokalizacji programu.

Nic więcej do głowy mi w tej chwili nie wpada, więc na tym poprzestaję i zabieram się ostro do roboty! ;)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

/dozwolony markdown/

/nie zostanie opublikowany/