Wygaszanie ekranu

W starym kochany laptopie był fajny i przydatny klawisz funkcyjny pod F7 do wyłączania/wygaszania ekranu LCD. W aktualnym sprzęcie rozkład klawiszy funkcyjnych trochę się zmienił i właśnie brakuje mi owej funkcji. Zamiast niego pojawił się skrót do menadżera kart bezprzewodowych, włączania/wyłączania wirelessa i bluetooth.

Opisywana funkcjonalność bodajże sprzętowo wygaszała LCD, a po ponownym naciśnięciu zapalała.

Namiastkę tej brakującej opcji można w bardzo prosty sposób rozwiązać programowo, tworząc np. skrót na pulpicie do szybkiego wyłączenia monitora.

Posiadacze systemu spod znaku pingwina znajda co nieco informacji w notce Skrót wygaszający ekran.

Właścicielom systemu ze stajni z Redmond może pomóc prosta aplikacja  - Turn Off LCD – napisana w C#,  więcej informacji w notce Turn off your notebook LCD with one-click na blogu autora lub programik Turn Monitor Off.

Dla bardziej obeznanych w sztuce programowania polecam garść praktycznych informacji o dostępnych w WinAPI funkcjach dotyczących sterowania monitorem zapraszam do artykułu na CodeProject pod tytułem Turn on/off monitor.

W artykule załączono także skompilowaną, prostą, przykładowa aplikacje, która możemy wykorzystać. Tylko 10x lżejsza od wersji w C# ;)

Jest to banalne i proste, sprowadza się do wysłania odpowiedniego komunikatu ;)
W prezentowanych przykładach,  komunikat zostaje wysłany do wszystkich top-levelowych okien, nie co lepszym rozwiązaniem byłoby pobranie uchwytu pulpitu za pomocą GetDesktopWindow i wysłanie ich właśnie do niego.

Raymond Chen na swoim blogu napisał w notce Fumbling around in the dark and stumbling across the wrong solution dlaczego wysyłanie wiadomości broadcastowych  jest złym pomysłem.

Swoja droga można ciekawe informacje znaleźć na The Old New Thing ;)

Wszystkie te rozwiązania (nie wiem jak linuksowe) mają małą wadę, mianowicie ekran zostaje wygaszony do czasu pierwszej aktywności usera, a w niektórych wypadkach, np. po podpięciu skrótu klawiszowego do aplikacji, chciałoby się włączać i wyłączać ekran tylko za pomocą tego czerwonego klawisza, niezależnie od wciśniętego klawisza czy poruszania myszką.

Może gdybym miał czas i znalazł jakieś rozwiązanie, skrobnąłbym coś ;)

2 thoughts on “Wygaszanie ekranu”

  1. po odpaleniu programiku i wyslaniu komunikatu o wygaszeniu przechwytuj wszystkie wcisniete klawisze i jesli trafisz na ten co chcesz to wysylasz msg o wzbudzeniu :>

  2. To chyba nie jest takie proste. System sam wlacza ekran gdy odbierze jakas reakcje z klawiatury czy myszki i nic nie poradze, ale nie przygladalem sie temu problemowi, moze cos wymysliloby sie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *