Netsh – zarządzanie sieciową konfiguracją

Biorąc laptopa na zajęcia na uniwerek wkurza mnie ciągle zmienianie ustawień sieci, głównie adresów IP, aby podłączyć się do sieci. Dlatego postanowiłem poszukać, ewentualnie napisać prosty programie do szybkiej i wygodnej zmiany ustawień sieciowych z kilku zapisanych konfiguracji.

Jednym z ciekawszych programów, jakie znalazłem to Shock IP Changer. Gdybym miał sam napisać, wyglądałby podobnie ;)

Sądząc po zachowaniu programu, prawdopodobnie wykorzystuje on polecenie wiersza poleceń - netsh - do zmian konfiguracji sieci.

Według systemowej pomocy

Netsh to narzędzie do obsługi skryptów uruchamiane w wierszu polecenia, które zezwala na lokalne lub zdalne wyświetlanie lub modyfikowanie konfiguracji sieciowej uruchomionego komputera. Narzędzie Netsh zapewnia również funkcję skryptów, która umożliwia uruchamianie na określonym komputerze grupy poleceń w trybie wsadowym. Za pomocą narzędzia Netsh można również zapisać skrypt konfiguracyjny w pliku tekstowym w celu utworzenia archiwum lub ułatwienia konfiguracji innych serwerów.

Więcej informacji można również znaleźć na microsoftowej stronie Narzędzie wiersza polecenia Netsh.

Tak, więc pozostałem przy shellowej zmianie ustawień sieciowych. Mógłbym wykorzystać skrypty czy ładowanie ustawień z plików wykorzystując netsh, ale zadowoliłem się prostym wsadowym plikiem dla każdej konfiguracji. Wystarczy odpalić odpowiedniego bat'a i po chwili mamy sieć skonfigurowaną pod konkretną sytuacje ;)

Przykładowy bat z ustawieniami domyślnymi dla domowego LAN-u:

@ECHO OFF
REM Konfiguracja IP interfejsu dla "PoˆĄczenie lokalne"
REM dla domowego LANu
 
netsh interface ip set address name="PoˆĄczenie lokalne" source=static addr=192.168.0.2 mask=255.255.255.0
netsh interface ip set address name="PoˆĄczenie lokalne" gateway=192.168.0.1 gwmetric=0
netsh interface ip set dns name="PoˆĄczenie lokalne" source=static addr=192.168.0.1 register=PRIMARY
netsh interface ip set wins name="PoˆĄczenie lokalne" source=static addr=none

W sumie można byłoby napisać jednego bat'a z jakimś menu do wyboru konfiguracji ;)

Inna alternatywą w stosunku do plików wsadowych jest skrypt, czy to w VBS, czy innym języku obsługiwanym przez konsole PowerShell 2.0, która od jakiegoś czasu staje się coraz popularniejszym windowsowym shellem i przybywa ciekawych i przydatnych skryptów.

Wiele przydatnych skryptów w różnych językach można znaleźć w microsoftowym repozytorium: The Script Center Script Repository.

3 thoughts on “Netsh – zarządzanie sieciową konfiguracją”

  1. No dobra ale jesli mam windowsa PL i musze wpisac „Połączenie lokalne” a cmd mi krzyczy ze nie ma polaczenia „Po**czenie lokalne” gdzie ** to krzaczki :(
    co z tym zrobic :(

  2. Bo musi byc w odpowiednim kodowaniu, taki jaki uzywa wiersz polecen.

    Najprosciej bedzie zrobic zrzut biezacej konfiguracji do pliku (netsh dump), a nastepnie z niego wyciagnac „poprawna” nazwe. Mozna tez zmienic nazwe polaczenia na jakas prosta bez pl znakow ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *