Polski manual PHP w pliku CHM

Od roku dokumentacja języka PHP w formacie CHM, w polskiej wersji językowej, dostępna na stronie projektu (php.net) jest uszkodzona. Plik zamiast ponad 6 MB ma objętość 401 KB. Dlatego do tej pory musiałem się zadowalać jakaś starszą wersją (bodajże z 2004 roku).

Niestety plik ten utraciłem w czasie pamiętnej awarii dysku. Dlatego zacząłem poszukiwania tego magicznego pliku (php_manual_pl.chm) w sieci. Ale na nic zdały się skanowania różnych serwerów i mirrorów. Dopiero Google pomogło ;)

Znalazłem kilka wersji tego pliku różniących się rozmiarem. Szukałem najnowszej wersji zakładając taki warunek: "im większy rozmiar tym nowsza wersja". I tak ściągnąłem kilka wersji dokumentacji zanim nie trafiłem na ponad 6-cio megową wersję manuala dostępną tutaj. I jak się okazało jest to w rzeczywistości najnowsza wersja i do tego poprawnie działająca.

Przy okazji, w czasie poszukiwań, trafiłem na trackera projektu (bugs.php.net), gdzie Bug #34026 opisuje ten problem. Widać ktoś zgłosił ten problem, ale prawie 1 rok potrzebowali, aby na nowo zbudować ten plik.

Fajnie, że udało mi się wreszcie go znaleźć. Może wrzucę go na serwer lub GMail Drive, aby mi czasem znów gdzieś nie zaginął. Mój mirror tego pliku jest tutaj ;)

Można by zapytać czemu tak bardzo zależy mi na tym pliku. Przecież mógłbym korzystać z dokumentacji dostępnej w Internecie lub ściągnąć sobie typową wersję HTML-ową.

Dla mnie ten plik ma kilka istotnych zalet w porównaniu do reszty. Jest to plik zgodny z formatem pomocy systemu Windows - CHM (Compiled HTML Help file). Zawiera skompresowany HTML wraz ze wszystkimi zasobami do jednego pliku - czyli wszystko mam w jednym miejscu, do tego ma fajny indeks i wyszukiwarkę, więc bardzo łatwo mogę znaleźć interesujący mnie opis funkcji lub innej funkcjonalności związanej z PHP.

4 thoughts on “Polski manual PHP w pliku CHM”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *