GMail Drive

Obecnie Google oferuje usługę kont pocztowych w ramach usługi Gmail o objętości ponad 2 GB. Po co komu konto pocztowe o takie pojemności skoro nie da się jej realnie wykorzystać?

A jednak można to zrobić na różne sposoby. Pojawiają się ciągle nowe pomysły wykorzystania Gmaila do różnych celów. Jednym z nich jest wykorzystanie konta jako wirtualnego dysku, dzięki programowi GMail Drive :)

Ja aktualnie nie używam Gmaila jako konta pocztowego, jedynie skrypt mysql db-backup regularnie, codziennie wrzuca tam wygenerowane kopie moich baz mysql :)

Od dziś dodatkowo Gmail stał się moim wirtualnym dyskiem :)

gmail-drive

Program GMail Drive dodaje konto Gmail do systemu Windows jako nowe urządzenie logiczne. Możemy na nim wykonywać wszystkie typowe operacje na plikach i katalogach, tak prosto jak na swoim dysku. Dane archiwizowane są na serwerach Google, więc w razie problemów z lokalnym dyskiem twardym nie utracimy plików. Zawartość naszego wirtuala jest widoczna na koncie jako wiadomości email z załącznikami. Można ustawić odpowiedni filtr, który przeniesie te wiadomości, zawierające w temacie ciąg znaków "gmailfs", do odpowiedniego folderu.

Strona programu, stąd można pobrać programik.

Instalacja jest prosta, po jej zakończeniu w oknie Mój Komputer pojawi się dodatkowa ikona dysku "GMail Drive". Po wejściu zostaniemy poproszeni o zalogowanie się, a następnie zobaczymy swoje pliki :)

Jedna z wad jakie gdzieś wyczytałem jest ograniczenie wielkości pliku w wersji dla Windows, które wynosi 10 MB. Linuksowa odmiana jest wolna od tej wady. Nie jestem pewny czy w najnowsza wersja nadal posiada to ograniczenie. Musze poszukać więcej informacji w pomocy lub samemu przetestować :D

2 thoughts on “GMail Drive”

  1. kurde weź zmień cziconkę, bo nie widze co pisze :D a tak pozatym, to dzięki za info. Teraz wiem, że moge korzystać z wirtualnego dysku ;P zobaczymy czy moj komputer jest jeszcze głodny by połknąć 10 MB, ale raczej już za stary jest. Ma niewydolność serca i pewnie mu się nie uda.

  2. Mi się czcionka podoba, już kilka notek i komentarzy dotyczyło designu, że jest za ciemnny. Zależy to od kompa, monitora, u mnie na laptopie jest tak jak powinno być :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *