15 lat polskiego Internetu

Krótka informacja, ale z jakże ważną dla nas Polaków rocznicą. Dokładnie 15 lat temu, 17 sierpnia 1991 roku po raz pierwszy łączność w protokole IP nawiązano w naszym kraju. A to znaczy, że już 15 lat w Polsce mamy Internet :)

Te historyczne połączenie zostało zrealizowane pomiędzy Rafałem Pietrakiem, fizykiem z Uniwersytetu Warszawskiego a Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze. Ten pierwszy skromny jeszcze kontakt był efektem kilkumiesięcznej współpracy Rafała Pietraka przede wszystkim z Krzysztofem Hellerem - fizykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego - informuje NASK.

To pierwsze połączenie jest raczej symboliczną datą urodzin polskiego internetu. Jak wspomina obecny dyrektor NASK, Maciej Kozłowski, pełne dołączenie Polski do Internetu światowego nastąpiło dopiero około 20 grudnia 1991 roku, kiedy to "podniosły się semafory" po stronie USA. W tym momencie do naszego internetu podłączonych było około 100 komputerów umieszczonych w ośrodkach akademickich.

Pierwsze ogólnopolskie badanie społeczności internautów zostało przeprowadzone na zlecenie NASK w październiku 1995 roku. W owym czasie społeczność ta była nieliczna i mało zróżnicowana pod względem społecznym - z internetu korzystali głownie mężczyźni z wyższym wykształceniem, w większości pracownicy naukowi - czytamy w artykule NASK.

Maria Baranowska, kierownik Zespołu Public Relations NASK zaznacza, że rozwój polskiego Internetu był pierwotnie związany z zaspokajaniem potrzeb środowiska naukowo-akademickiego. Poza nim niewiele osób wiedziało, co to jest internet i do czego może służyć. W tamtych czasach pracownicy NASK nie mogli przewidzieć jak on się rozwinie, ale jak mówi Baranowska: "w pewnych momentach czuliśmy, że mamy do czynienia z przełomem".

Ja pamiętam, że tak wcale niedawno, dla zwykłych obywateli, jedyną opcją połączenia się z globalną siecią było połączenie telefoniczne pod specjalnym numerem dostępowym, gdzie wdzwaniano się wprost do serwerów dostępowych Telekomunikacji Polskiej...

Źródło wpisu: di.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *