Praca dyplomowa licencjacka

17 lipca 2009

I po obronie.

Może zacznijmy od początku ;)

Tematem mojej pracy dyplomowej była „Implementacja protokołu komunikacyjnego„. Wszakże pomysł ten narodził się już dawno, ale nie chcąc robić jakiś bezsensownych rzeczy i marnować czasu na jego wykonanie, postanowiłem zrobić coś co i tak będę prawdopodobnie musiał kiedyś zrobić i mi się przyda. Tak, więc idealne było zrobienie dwóch rzeczy za jednym zamachem.

Ogólnie to chodziło mi o komunikacje tekstową (i nie tylko) pomiędzy użytkownikami sieci lokalnej, ale za namową promotora, lepiej było zrobić coś bardziej elastycznego i ogólnego, mogącego się zaadoptować do różnych zastosowań.

Wynikiem pracy jest protokół SLCP (Secure LAN Communication Protocol) biblioteka slcp orz program Lanek. Biblioteka będzie nadal rozwijana, protokół może także doczeka się update’u w razie konieczności.

Praca została złożona nieco po terminie, który i tak był płynny jak się okazało, a sama obrona jakieś 1,5 tygodnia później, czyli dziś ;)

Już po wszystkim, nie było tak strasznie. Na prezentacji chciałem przedstawić powstały program prezentujący działanie stworzonego protokołu i biblioteki go obsługującej. Czyli komunikacja w sieci lokkalnej – pomiędzy systemem gospodarza, czyli Vistą a zwirtualizowanym na nim Ubuntu, ale z różnych powodów technicznych w sali konferencyjnej i braku czasu nie doszło to do skutku.

Po obronie, egzamin końcowy z całej wiedzy jaką ponoć nabyłem w czasie studiowania, czyli 3 proste pytania z materiału obejmującego moją edukacje na uczelni.

Obrona jak i egzamin zakończone pozytywnie z maksymalną oceną.

Kontynuując tradycję publikowania swojej pracy dyplomowej (za M. Mazur i J.Śliwerkim) wszystkie materiały i wersje źródłowe związane z pracą jak i sama praca dostępna jest pod adresem malcom.pl/bsc/. Jak uda mi się zdobyć streszczenia/recenzje wystawione przez promotora i recenzenta to wrzucę prostą stronkę.

Oczywiście praca została napisana w LaTeX-u. Był to mój pierwszy dokument latexowy i styczność z tym narzędziem. Ale nie przeszkodziło mi to w napisaniu pracy i stworzeniu prostej klasy umożliwiającej skład pracy zgodnie z wymogami mojego wydziału (Matematyki, Fizyki i Chemii) na Uniwersytecie Śląskim, bo oczywiście po co sama uczelnia ma udostępniać gotową klasę lub szablon pracy dyplomowej w LaTeX-u.

Moja klasa BscUS jest dostępna na w/w stronie wraz z źródłami w LaTeX-ie, może kiedyś, w wolnej chwili, doczeka się jakieś własnej podstrony i przyda się innym studentom USia.

Jak na pierwszy dokument LaTeX-owy nie jest tak źle, chcąc z niektórymi rzeczami trzeba było się namęczyć lub pokombinować, ale w efekcie wszystko ładnie i prosto poszło. W pracy można znaleźć kilka małych bledów. Podobne wydruk dla dziekanatu trochę źle wyszedł, bo preferowali dwustronny, a praca zawiera tylko lewy margines poszerzony (na każdej stronie) zgodnie z wymogami.

Prezentacja przedstawiona na obronie również powstałą z LaTeX-u z pomocą beamer-a.

Teraz już wiem w czym powstanie przyszła magisterka, podobnie jak wiele innych ciekawych dokumentów ;p

Podobne notatki:

Może zainteresują Cię również następujące, pododbne notatki:

Komentarze i nawiązania (5)

Kanał RSS komentarzy

  1. Notatka nieco nieskładnie napisana Panie Kolego – jakbyś dwa razy ja pisał.

    - „Temat mojej pracy dyplomowej była”
    - „jakieś 1.5 tygodnia” – w pl symbolem dziesiętnym jest przecinek

    A przede wszystkim gratuluje obrony.

  2. Dziekuje ;)
    Pisana raz, ale czasem mi umykają literki lub nie co inaczej mysli zostają przeniesione na papier lub inna forme, a z . zamiast , to male przyzwyczajenie ;p

  3. Również gratuluje udanej obrony pracy ;)

  4. [...] MalDevBlog » Praca dyplomowa licencjacka [...]

  5. [...] w LaTex-u? 6. Wzór pracy magisterskiej i licencjackiej, Uniwersytet Warszawski, wydział MIM 7. Praca dyplomowa licencjacka 8. Szablony dla LaTeX, Praca inżynierska/magisterska [...]

Dodaj swój komentarz

Możesz użyć tych tagów XHTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Jeśli chcesz wstawić kilku linijkowy fragment kodu, użyj tagów <pre lang="x"></pre> (gdzie x język kodu np. cpp, perl, html). W ten sposób kod zostanie odpowiednio sformatowany i pokolorowany przez system.

Uwaga!

Na tym blogu działa system cache oraz filtr antyspamowy. Twój komentarz może być widoczny na stronie z pewnym opóźnieniem. Proszę o cierpliwość. Jeśli utraciłeś już wszystkie jej zasoby poinformuj mnie o tym, być może system uznał Cię za spamera ;)