Tlen.Czat.Shell

Skrypt tcs (Tlen.Czat.Shell) służy do korzystania z Tlen.Czatów wprost spod swojego ulubionego shella lub konsoli. Powstał on całkiem przypadkiem przy pracach nad dodaniem obsługi czatów do class.tlen.php. Tak, trwają prace nad tą klasą, oczywiście w wolnym czasie :)

Chciałem sobie dla ułatwienia wyświetlić na konsoli parsowany XML, a potem przy okazji i Eventy oraz inne przydatne informacje z nimi związane... i po kilku takich dodatkach, odpowiednim sformatowaniu wyświetlanych danych, wszystko fajnie zaczęło się prezentować.

Tak powstał tlv (tlen czat view), którym można było podejrzeć spod shella co się dzieje na danym pokoju. Później wpadł do głowy pomysł żeby spróbować też coś wysłać na serwer, ale wpierw trzeba było jakoś odczytać wpisywane dane na konsoli nie zakłócając odbioru. Po kilku próbach się udało (php://stdin się znalazło i trochę pokombinowało)... i pomału zaczynało to wyglądać na prostego, ale funkcjonalnego klienta czatów tlenowych odpalanego na dowolnym shellu.

Skoro kilku osobom się to przydało, to może innym też ;)

Wymagania są małe, jedynie co jest niezbędne to obsługa skryptów php spod shella, czyli w większości wypadków prawie żadne (w razie braku musimy sobie doinstalować php-cli).

Skrypt testowany był pod bashem i tcsh. Jedynie pod win/dos shellem pojawiają się małe problemy w prawidłowym działaniu, związane są one z budową konsoli cmd tego systemu.

tsc v0.1 pobrać można tutaj

Jeśli będzie większe zainteresowanie, to skrypt/projekt się rozwinie. Zresztą chyba i tak to nastąpi, bo przy wykorzystywaniu pisanej obsługi czatów dla class.tlen.php bardzo łatwo się znajduje błędy i różne problemy, a tym samym poprawia kod jeszcze przed jego wydaniem ;)

Temat na forum Społeczności Komunikatora Tlen.pl (ekipa.tlen.pl) dotyczący tego skryptu, gdzie można także znaleźć kilka screenów.

Dodano 16/08/2006 @ 19:23

Właśnie wyszła wersja 0.2 tsc, do pobrania tutaj :)

One thought on “Tlen.Czat.Shell”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *