Salut rzymski

Salut rzymski, obecnie jest kojarzony w większości z pozdrowieniem Fürhera i uważany za faszystowski symbol. Jak sama nazwa wskazuje, gestem, symbolem tym pozdrawiali się Rzymianie. Nim Hitler był u władzy wiele organizacji narodowych w całej Europie pozdrawiało się w ten sposób, także w Polsce. Hitler zapożyczył ten gest od faszystów Mussoliniego.

Ciekawy zarys historii tego pozdrowienia można znależć na angielskiej Wikipedii.

Fear zestawił kilkanaście fajnych fotek w notce Znane i powszechnie lubiane pozdrowienie.

Gest ten był wielokrotnie przeinaczany przez różnorakie organizacje w różnorakich okolicznościach, z zmiennym znaczeniem. Niestety bywa tak, że zapomina się o dawnych wartościach, a pamięta i kojarzy tylko znaczenie wykorzystywane w złych celach i przypisuje złą sławę.
Tak samo było z swastyką, która była używana przez cały świat (m.in. za symbol szczęścia, słowiański symbol boga słońca…, występował także w polskiej armii ), nim Hitler sobie go nie przywłaszczył za symbol narodowy III Rzeszy. A teraz kojarzony jest jednoznacznie z nazizmem.

Wracając do salutu, w Cesarstwie Rzymskim legioniści pozdrawiali tak swojego Cesarza. Tak samo Gladiatorzy idący na arene salutowali Cesarzowi: "Ave Imperator, morituri te salutant" (Witaj Cesarze, pozdrawiają Cię idący na śmierć). Gest pozdrowienia i okazania szacunku, czci cesarzowi.

Włoscy nacjonaliści czując się spadkobiercami i dziedzicami Wielkiego Imperium Rzymskiego przejęli gest pozdrowienia. Od tego czasu pozdrowienie przybrało inny charakter i zostało inaczej wykonywane. Nie lewą jak za czasów cesarza ręką, ale prawą wyciągniętą ku górze z wyprostowaną dłonią.
Rzymskie pozdrowienie spodobało się także Mussoliniemu, który sobie go zapożyczył dla swojej faszystowskiej ideologii.
Po I wojnie światowej w całej Europie powstawały ruchy narodowe, których członkowie pozdrawiali się salutem rzymskim. Falangiści hiszpańscy, Rexiści belgijscy, rumuńscy Legioniści, Portugalczycy, a także polscy nacjonaliści, narodowcy.

W ten sposób salut rzymski stał się synonimem nacjonalizmu, walki narodowej. Symbol ludzi walczący o kraj i za kraj, o swoja ojczyznę. Ale nadal pełnił rolę gestu pozdrawiania ;)

Hitler zapożyczył od Mussoliniego pozdrowienie i wykorzystał w swojej ideologii, dalej już wiadomo…

W kontraście warto wspomnieć, że gestu salutu rzymskiego używali także Żydzi i nie chodzi tu o czasy przed wojenne. Żydzi z Beitaru pozdrawiali tak swojego wodza Żybotyńskiego.

Teraz nikt już nie pamięta o tym, że rzymskie legiony tak pozdrawiały cezara, że nacjonaliści tak się pozdrawiali, ale za każdy głupi wie, że Führerowi tak salutowano.

Media, gdy dostrzegą saluta rzymskiego zaraz przyczepiają etykietę, faszystowski znak. Teraz każdy nacjonalista używający pozdrowienia rzymskiego jest od razu uznawany za faszystę.
Mimo tego, że na długo przed wojną i hitlerowskim nazizmem pozdrowienie rzymskie było gestem nacjonalistycznym. To, że używał go Hitler czy ktoś inny, nie ma znaczenia i nie jest powodem, aby Narodowcy zaprzestali go używać.

7 thoughts on “Salut rzymski”

 1. Jakos nie przemawia to do mnie. O tym ze jest to symbol starszy niz faszyzm i rasizm. Takie symbole jak gwiazda Dawida czy pentagram tez sa starsze od tego co aktualnie sie z nimi wiaze i wyrazaly one tez zupelnie co innego niz dzisiejsza interpretacja. Grunt w tym ze przez ciuli ktorzy nie do konca wiedza na czym polega patriotyzm utrwala sie przekonanie o tym ze ci ktorzy go uzywaja sa tacy sami jak chujki pijace wodke a potem nawalajacy kogos bo im sie jego wyglad nie podoba.
  Tak juz jest ze symbole sie wycieraja i zmieniaja wlascicieli a ci ktorzy chcieli by ich uzywac teraz beda musieli pamietac o tym pietnie.
  Uzywajac tego gestu dla wielu bedzie to jednoznaczne ze to zlo ktore sobie ten gest przywlaszyczlo nie bylo dla ciebie zjawiskiem negatywnym.

  Tak apropos to samo stalo sie z Oj!

 2. A kiedy ktoś użyje w stosunku do ciebie słowa „kutas” to co ci przyjdzie na myśł: pompon, czy penis?
  Słowa i gesty zmieniają swoje znaczenie, więc pamiętamy i używamy tych które są najświeższe.

 3. Nie ma co popadać w skrajności :P
  Nalezy tylko pamietać, że nie wszystko złoto co się świeci, czy jak tam to było :D
  Gest pozdrawiania otwartą (wyciagnietą ręką) dłonią od dawna zaszyty jest w naszej kulturze. Nie zapominajmy, że każdy salut rzymski nie musi być odwołaniem do faszystowskiej ideologii ;)
  Dla poprawienia humoru Fashe jest cool!:D

 4. ano niestety… ale dlaczego tak się dzieje, że symbole związane z faszyzmem i nazizmem są zakazane, a z komunizmem – o zgrozo o wiele gorszym i długotrwałym syfem – dozwolone, przez co widzimy debili z koszulkami z cze gewarą lub sierpem i młotem… ano dlatego, że „wspaniała” UE to zbiorowisko komuchów, anarchistów i lewaków wszelkich najgorszych maści…

 5. dlaczego jako Polscy Nacjonaliści uzywacie Rzymskich symbolów i to do tego pogańskich? Przecież ONR i NOP to prokatolickie grupy i bez sęsu jest tu odwołanie do antyku…
  Pozatym mozna wymyslec coś POLSKIEGO, bo przeciez Polacy nie gęsi i swój rozum maja :)

 6. bez sensu? zdazylem sie przyzwyczaic, ze nacjonalisci sa ogolnie bez sensu, a ich poglady pelne hiporkryzji…
  najbardziej mi sie podoba skinhead-rasista – zaprzeczenie samo w sobie, co oni kurde nie wiedza jak duzy wplyw mieli czarni emigranci z jamajki na tworzenie tej subkultury?

  co do pozdrowienia „rzymskiego” i swastyki to gdyby nie 3 rzesza zaden z tych „patriotów” od siedmiu bolesci nie zainteresowalby sie tym symbolem… jak widze chlopa ubranego po skinowsku z swastyka na ramieniu i on mi mowi, ze on tego uzywa jako symbolu slonca to zal mi sie go robi, bo prawda jest taka:
  chlop ktory sie chce poczuc mocny staje sie „skinem” i przejmuje te wszystkie „gadżety” od neonazistow, a pozniej tylko mowi „dla mnie ten symbol to co innego” ale i tak dobrze wiemy co dany symbol w danym kontekscie znaczy. i skoro np swastyka jest dla nich symbolem slonca to dla czego nie spotyka sie u nich zadnych innych symboli np hinduskich?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *