Patent JPEG

Amerykański Urząd Patentowy odrzucił patent na najpopularniejszy format graficzny JPEG.

Firma Forgent Networks w 2002 roku ogłosiła, że nabyła prawa do patentu nr 4 698 672, dotyczącego metody kompresji plików graficznych. W roku 2004 firma ta zaczęła domagać się uiszczenia opłat licencyjnych z tytułu użytkowania opatentowanej technologii, za pomocą agresywnych ataków na czołowych producentów sprzętu i oprogramowania, m.in.: Apple, Dell, HP, IBM, Canon, Creative, JVC, Xerox, Macromedia. Z czasem wpływy z opłat patentowych stały się głównym źródłem przychodu Forgent Networks.

Przedstawiciele organizacji Joint Photographic Experts Group, która w 1986 roku stworzyła standard JPEG, twierdzili, że patent '672 dotyczy innej niż w formacie JPEG technologii kompresji. Public Patent Foundation (PubPat) domagał się zweryfikowania przez urząd patentowy patentu numer '672. Po weryfikacji odrzucono patent, a także ujawniono fakt, jakoby firma składająca wniosek o patent zataiła przed urzędem, wiedzę o wcześniejszym wykorzystaniu tej metody.

Jakiś czas temu było głośno o patencie na Ajaxa... Co się dzieje z tym światem, dochodzi do tego, że każdy chce na każdym i wszystkim zarobić...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *