class.tlen.php v1.0

Przez awarię sprzętu, jaka mnie ostatnio nawiedziła, nieco się opóźniła prezentacja pierwszej wersji class.tlen.php. Planowane wydanie było bodajże w sobotę, ale dzień wcześniej zjarał się stacjonarny i dopiero teraz mogę wszystkich poinformować, że ukazała się pierwsza wersja klasy PHP obsługującej protokół Tlena ;)

Aktualnie do czasu powstania oficjalnej strony projektu kod źródłowy dostępny jest tutaj. Pewnie kod nie został jeszcze oczyszczony z większości błędów, ale takie dopiero pojawiają się przy wykorzystywaniu i pisaniu jakiegoś skryptu go wykorzystującego, więc o wszystkich błędach i spostrzeżeniach proszę informować :)

Obszerny manual i dokumentacja, i przykłady są w planach. Trochę czasu potrzeba na to, aby wszystko ładnie wyglądało. Manual będzie dostępny dla wszystkich i każdy będzie mógł (chyba) w nim zamieścić swój fragment czy opis. Tak, planuje to postawić na dokuWiki, a później po jako takim skompletowaniu i odpowiednim sformatowaniu manuala, opublikować go wraz z oficjalną aktualną wersją klasy. Co przy nowszych wersjach będzie fajne, bo każda wersja będzie posiadać własną wersje dokumentacji. To na razie plany, ale muszą się one szybko przerodzić w działania :)

Jeszcze jedna uwaga. Klasa jest podobna do wersji jabberowej, tj. class.jabber.php, bo na niej się opierałem, ale większość funkcji mimo iż posiada identyczne nazwy i spełnia identyczne funkcje, to klasy nie są ze sobą kompatybilne. Przeważnie różnią się argumentami w funkcjach oraz ich kolejnością. Jest tak dlatego, ponieważ chciałem stworzyć klasę dostosowaną ściśle do protokołu Tlena, nie uwzględniając kompatybilności z jabberową wersją. Może to trochę wydawać się błędem, ale tak zrobiłem.

Zresztą o2 też zmasakrowało Jabbera swoją modyfikacją, którą później okrzyknięto Tlenem :P

Powstał też pierwszy projekt wykorzystujący to moje nowe dzieło. Jest nim bot Wikipedius, coś al'a wiki@jabber.autocom.pl dla Tlena. Wystarczy dodać kontakt wikipedius@tlen.pl do rostera i ma się łatwy dostęp do zasobów polskiej Wikipedii wprost przez Tlena :)

Przy pisaniu Wikipediusa bardzo wiele się zmieniło w samym kodzie klasy i poprawiono wiele błędów, jakie w czasie prac się pojawiły, a które pewnie by nie zostały wyłapane przed napisaniem jakiegokolwiek skryptu opartego na class.tlen.php. Kończąc prace nad pierwszą wersją i prowadząc w tym samym czasie, równolegle prace nad Wikipediusem, zaoszczędziłem wiele czasu na analizowanie i różne sposoby rozwiązania wielu napotkanych problemów.

Podziękowania należą się kilku osobom, mianowicie:

  • Trenowi, który jeszcze w czasie planowania tego projektu podzielił się swoimi spostrzeżeniami...
  • Kaworu za cierpliwość jaką posiadał w czasie kilku naszych rozmów i moich (nie zawsze logicznych pytaniach) o protokół Tlena i Jabbera :P
  • Neutrince za podsunięcie rozwiązania problemu z nadzorowaniem połączenia z serwerem...
  • i innym osobom, które w jakiś sposób świadomy lub nie przyczynili się do wydania pierwszej wersji klasy.

Na forum ekipy.tlen.pl pojawił się wątek dotyczący class.tlen.php.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *