class.tlen.php v1.0 wydane…

Przez tą awarię sprzetu, jaka mnie ostatnio nawiedziła, nieco się opoźniła prezentacja pierwszej wersji class.tlen.php. Planowane wydanie było bodajże w sobote, dzień m zjarał sie stacjonarny i dopiero teraz moge wszystkich poinformować, że ukazała sie pierwsza wersja klasy php obsługującej protokół tlena ;)

Aktualnie do czasu powstania oficjalnej strony projectu źródełko klasy dostępne jest tutaj. Pewnie kod nie został jeszcze oczyszczony z większości błedów, ale takie dopiero pojawiają się przy wykorzystywaniu i pisaniu jakiegoś skrypciku wykorzystującego klasę, więc o wszystkich błędach i spostrzeżeniach prosze informować :)

Obszerny manual i dokumentacja, i przykłady są w planach, trochę czasu potrzeba na to, aby wszytsko ładnie wygladało. Manual będzie dostępny dla wszystkich i każdy będzie mógł (chyba) w nim zamieścic swój fragment czy opis. Tak to planuje postawić na dokuWiki, a później po jako takim skompletowaniu i zformatowaniu odpowiednim manuala opublikowanie go z oficjalną aktualną wersją classy, co przy nowszych wersjach, które bedą wiele posiadać zmian był manula dla konkretnej wersji. To narazie plany, ale muszą się one szybko przerodzić w działania :)

Jeszcze jedna uwaga. Klasa jest podobna do wersji jabberowej, tj. class.jabber.php, bo na niej sie opierałem, ale wiekszość funkcji mimo iż posiada identyczne nazwy i spełnia identyczne funkcje, jednak nie sa one kompatybilne, przeważnie różnia sie argumentami w funkcjach jak równiez ich kolejnością. Jest tak dlatego ponieważ chciałem stworzyć classe dostosowana ściśle do protokołu tlena, nie uwzględniając kompatybilności z classą jabberową. Może to trochę się wydaję błędem, ale tak zrobiłem.
Zreasztą o2 też zmasakrowało jabbera swoją modyfikacją, którą później okrzyknięto tlenem :P

Powstał też pierwszy project wykorzystujacy to dzieło, jest nim bot wikipedius, coś al’a wiki@jabber.autocom.pl dla tlena. Wystarczy dodać kontakt wikipedius@tlen.pl do rostera i ma się łatwy dostęp do zasobów polskiej wikipedii przez tlena :)
Przy pisaniu wikipediusa bardzo wiele się zmieniło w kodzie classy i poprawiono wiele błedów jakie sie pojawiły w czasie pracy nad nim, a które pewnie by nie zostały wyłapane przed napisaniem jakiegokolwiek skryptu opartego na clas.tlen.php.
Kończąc prace nad pierwszą wersją classy i prowadząc w tym samym czasie, równolegle prace nad wikipediusem, zaosczedziłem wiele czasu na analizowanie i różne sposoby rozwiazania wielu napotkanych problemów.

Podziekowania należą się kilku osobom, mianowicie:
Trenowi, który jeszcze w czasie planowania tego projectu podzielił się swoimi spostrzeżeniami…
Kaworu za cierpliwość jaką posiadał w czasie kilku naszych rozmów i moich nie zawsze logoicznych pytaniach o protokół tlena i jabbera :P
Neutrince za podsunięcie rozwiązania problemu z nadzorowaniem połaczenia z serwerem…
i innym osobom, które w jakis sposob swiadomy lub nie sie przyczynili do wydania pierwszej wersji classy.

Na forum ekipy.tlen.pl pojawił się wątek dotyczący class.tlen.php.

Jedno przemyślenie nt. „class.tlen.php v1.0 wydane…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *