25 lat PC

12 sierpnia 1981 roku, firma IBM zaprezentowała i wprowadziła do masowej produkcji pierwszą maszynę PC. Przez wielu uważane jest to za moment przełomowy, w którym to komputery trafiły "pod strzechy" - do domów, małych firm i instytucji. Zdarzenie to rzeczywiście zapoczątkowało nową erę informatyzacji społeczeństwa.

Model 5150, wprowadzony do sprzedaży pierwszy komputer przez IBM, wyposażony był w 16-bitowy procesor Intel 8088, o częstotliwości taktowania 4,77 MHz. Posiadał 16 kB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 640 kB. Sprzet ten nie był wyposażony dysk twardy, wykorzystywane były, również wynalezione przez IBM, dyskietki 5,25" o pojemności "aż" 180 kB :)

Opracowanie systemu operacyjnego zlecone zostało mało wówczas znanej firmie Microsoft, należącej do 25-letniego, niedoszłego absolwenta Harvardu, Wiliama III Gatesa. Tak powstał system MS-DOS i jego bliźniaczy brat PC-DOS. IBM PC w chwili wejścia na rynek (w sierpniu 1981 wprowadzono 2000 ezgemplarzy) sprzedawany był w cenie 2880 dolarów. Do tego, potencjalny klient dopłacić musiał niemal 1500 dolarów za tekstowy monitor MDA (Mono Display Adaptor).

Pełniejsza i "cała" historia komputera PC przedstawiona jest na IDG.pl w artykule 25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!.

Miesiąc sierpień zapowiada się miesiącem rocznic związanych z IT. Kilka dni temu wspominałem o 15 latach powstania WWW, dziś 25 lecie PC, a za niedługo, 17 sierpnia - 15 rocznica Polskiego Internetu, ale o tym wkrótce :P

Warto jeszcze wspomnieć, że w tym tygodniu mija także 10 lat istnienia technologii Flash - platforma do prezentacji dźwięku i obrazu na stronach www.

Flash powstał w firmie Future Wave Software jako SmartSketch, graficzny program dla Tabletów PC. Bardzo szybko pojawiła się druga wersja programu. Program znany pod nazwą FutureSplash Animator umożliwiał wyświetlanie animacji dostępnych na stronach www i dostępny był jako plug-in do przeglądarek internetowych.

W 1996 roku Macromedia zainteresowała się tym programem, a później kupiła firmę Future Wave Software i przemianowała FutureSplash Animator na znany obecnie Flash. W zeszłym roku Macromedia została wykupiona przez Adobe.

Taka mała ciekawostka, przed sprzedażą patentu Macromedii, FutureWave próbowała go sprzedać dla Adobe bez skutku.
Niedawno Adobbe za Flasha i cala Macromedie zapłaciło setki milionów dolarów :P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *